blogRom / Hayat / PRP Tedavisi İle Cildinizi Gençleştirin

PRP Tedavisi İle Cildinizi Gençleştirin

PRP Tedavisi İle Cildinizi Gençleştirin
PRP Tedavisi İle Cildinizi Gençleştirin

Hem cildiniz genç kalsın hem de doğal olsun istiyorsunuz değil mi? Eğer arayışınızı yarıda bıraktıysanız pişman olmak üzeresiniz. Çünkü belki birazcık daha fazla araştırmış olsaydınız PRP Tedavisi ile tanışmanız an meselesi olabilirdi. Neyse ki internet ağlarından oluşan koca dünyanın içinde yolunuz buraya düştü. Burada cildinizle ilgili bilgiler edinirken, genç görünümünüzü korumanın en doğal yolu Platelet Rich Plasma’nın ne olduğunu ve nasıl yapıldığını öğreneceksiniz!

Kendi Kanınızla Gençleşin

Açılımı Platelet Rich Plasma olan PRP, pıhtı hücresi yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması anlamına gelmektedir. Peki pıhtı yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması ne ki?

Kanımızda onarım işlemi yapan hücreler vardır, bu hücreler trombosit denmektedir. PRP işleminde ise amaç bu trombosit hücrelerini arttırarak vücudun kendini yenilemesi ve onarım işlemlerini tamamlamasıdır. Trombosit hücrelerinin sayısını bir anda yükseltmek şu an için tıp dünyasında mümkün gözükmüyor. Fakat özel bir işlem sayesinde önce kanınız alınıyor, sonra bu trombosit hücreleri ayrıştırılıyor. Ayrıştırılan bu onarıcı hücreler yine özel işlemlerle çoğaltılıyor. Tüm bu işlemlerin sonucunda alınan kana oranla 2-4 kata kadar trombosit hücresi elde ediliyor. Geriye de bir şırınga yardımıyla enjekte etmek kalıyor. Tabi ki de bu işlem bir uzmanın yapması gerekiyor.

Bırakın Vücudunuz Kendini Onarsın

PRP tedavisinin en güzel yanı vücuda yapay bir madde girmiyor olmasıdır. Sizden alınan kan, ayrıştırılarak yine size verilmektedir. Kendi vücudunuza ait olan bir madde tekrar vücudunuza enjekte edildiği için herhangi bir alerji riski de söz konusu değildir.

Ne kadar kan alınacağı kişiden kişiye değişse de 8 ila 20 cc aralığında bir miktar alınmaktadır. Alınan kan geçtiği tüm işlemlerden sonra tedavilerinizde uygulanmak üzere sizin için bekletilir ve kesinlikle bir başka hasta için uygulanmaz.

Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

Cildi yenilenebileceği her bölgede kullanılan uygulama, göz altı morluklarında ve leke tedavisinde iyi sonuçlar verirken; yüz, boyun, dekolte, el, bacak ve saçlı deriye de uygulanmaktadır. Dermatolojik olarak bu bölgeler için yapılan işlem öte yandan kas dokuyu yenilemek için de kullanılmaktadır. Mesela diz için PRP uygulaması da vardır fakat dermaloglar tarafından yapılmamaktadır.

PRP’nin Etkileri Ne Zaman Görülmeye Başlanır?

İnsanlar bir işlem yaptırdığı zaman sonuçlarını hemen görmek ister. Fakat PRP o tür uygulamalardan değil maalesef. Bu uygulamanın temelinde biraz da doğallık olduğu için sabırlı olmak gerekir. 15-20 günlük aralıklarla yapılan uygulamanın olumlu sonuçlarını görmek için 3-4 uygulama yani 1 kür beklemeniz gerekecek. Beklemek çok zor gibi görünse de ortaya çıkan sonuç yüzünüzü güldürecektir. Daha sonrasında elde ettiğiniz görüntüyü korumak için 6-12 aylık sürelerde birer kürlük tekrarlar yaptırabilirsiniz. Bu süre yine sizin cilt tipinize ve derinizin uygulamaya verdiği reaksiyona göre değişir.

Genç görünmek, hatta doğal yollar sayesinde genç görünmek çok güzel bir şey. İstediğin görünüme kavuşmak çok kolay gibi görünse de burada size de düşen bir görev var. Kendinize güvenebileceğiniz ve uzman bir doktor bulana kadar araştırmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir