Binance

Profesyonel Çekim Nasıl Yapılır?

Profesyonel bir çekim yapabilmek için öncelikle profesyonel bir fotoğraf makinesine sahip olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte profesyonel makinanız analog ise çekim yapacağınız ortamın ışığına uygun olan bir film alınmalıdır. Diğer taraftan gerek analog gerekse dijital makinenin enstantane ve diyafram ayarları ışığa göre ayarlanmalıdır. Enstantane ve diyafram ayarları ile ilgili bilgileri temel fotoğrafçılık ile ilgili bir kitaptan veya profesyonel kişilerden destek alarak kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca kapalı alanda çekim yapılacaksa ortamın nasıl aydınlatıldığı fotoğrafın kalitesinde belirleyici olacaktır. Bu sebeple nasıl bir fotoğraf istediğinize karar verip ortamı o şekilde ışıklandırmalısınız.

 

Fotoğrafta Çerçeve

 

Fotoğraf çekerken en önemli unsur fotoğrafın çerçevesinin nasıl oluşturulduğudur. Dolayısıyla fotoğrafın kadrajında nelerin olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Diğer taraftan fotoğrafın görüntüsünü ve temasını bozacak nesneleri fotoğrafın kadrajına dâhil etmemelisiniz.

 

Fotoğraf Çekim Teknikleri

 

Profesyonel bir fotoğrafçı çekim yapmadan önce nasıl bir çekim yapacağına karar verir. Dolayısıyla siz portre fotoğraf çekecekseniz, makinenizin lensini de ona göre seçmelisiniz. Uzak ve yakın çekimler açısından uygun lenslerin kullanılması fotoğrafın daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca hareketli nesne çekiminde nesnenin hareketini yakalamak için enstantane ve diyafram ayarları çok önemlidir. Fotoğraf çeken kişi, yapacağı ayarlara göre hareket halindeki bir trenin görüntüsünü hareketli veya sabit olarak yakalayabilmektedir. Ayrıca net alan derinliği denilen fotoğraf tekniği ise size oldukça güzel ve sanatsal fotoğraflar çekmenizde önemli oranda yardımcı olabilir.

 

Mobil Cihazla Fotoğraf Çekimi

 

Mobil cihazlarla yüzde yüz profesyonel bir fotoğraf çekemeyecek olsanız bile yüksek çözünürlüklü bir kamera, doğru belirlenmiş bir kadraj ve uygun ışık ile hoşa giden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca dijital teknoloji ile birlikte yaygınlaşan pek çok program aracılığı ile çektiğiniz fotoğraflardaki hataları giderebilirsiniz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir