Binance

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu Nedir?
Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Günümüzde neden olduğu etkiler halen kesin olarak bilinmezken bazı belirtileri ile şikâyetler kendini göstermektedir.

En belirgin belirtisi yaşanılan oligomenore yani adet gecikmeleri olup, düzensizliği oluşturmaktadır.

Sivilce belirtileri olarak akne etkisi dışında obezite sorunları da belirtiler arasında yer almaktadır.

Bir başka belirgin belirtisi ise yaşanılan hirsutism yani görülen fazla tüylenmeler olup, yumurtlamanın düzgün olmaması sonucunda bayanlarda kısırlık problemleriyle karşılanmasına neden olmaktadır.

Polikistik Over Sendromu neye bağlı olarak ortaya çıktığı konusunda birçok teorem bulunmaktadır. Bu teoremlerden en baskın olanıysa genetik özellikler olup, aileden alınan bir takım özelliklere dayandırılmaktadır.

Dış faktör olarak, kötü beslenme alışkanlıkları ve yapılmayan egzersizler sonucunda yaşanılan fazla kilo alımıyla obezite sorunlarını yaşamak olarak vurgulanmaktadır.

Yaşanılan bu rahtsızlığa tanı koymak adına bazı tetkikler uygulanmaktadır.

Hastanın belirttiği şikâyetler doğrultusunda fiziki muayene dışında gerekli kan tahlilleri ve ultrason ele alınarak gerek görülen tedavilere karar verilmektedir.

Alınan kan örneklerinde gözlemlenen erkek hormonlarının belirlenmesi ve ultrasında gözlemlenen çok sayıda kistle yumurtlamanın olmaması sonucunda hastaya net olarak rahatsızlığın tanısı konulmaktadır.

Tedavi olarak hastalığın tamamını ortadan kaldıracak etkili bir yöntem olmamasına karşın, hastanın rahatsızlık boyutuna yönelik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Polikistik Over Sendromu, adet düzensizliği, tüylenme sorununu yaşattığı için tedavide ön planda doğum kontrol hapları uygulanmaktadır.

Beraberinde doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemlerinden sonuç alabilmek adına en az 6 ay ve 1 yıl bir sürecin beklenmesi gerekmektedir.

Günümüzde önemsenmeyen adet düzensizlikleri ve tüy artışları bu rahatsızlığa zemin hazırlamaktadır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir