Pilates Yapmanın Püf Noktaları

Pilates herkes tarafından yapılabilen ve kasları geliştirerek sağlıklı yaşamanızda etkili rol oynayan bir spordur. Kilo vermek isteyen, sağlıklı yaşamak isteyen ve daha fit bir görünüme kavuşmak isteyenler için oldukça ideal bir spordur. Pilatesi her ortamda rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak bilinçli bir şekilde yapmadığınız sürece istenilen verimi alamazsınız. Pilates yapmanın püf noktaları sayesinde bilinçli bir şekilde pilates yaparak daha kaliteli bir hayat sürebilirsiniz.

pilates

Pilates Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Kaslarınızın doğal ve de güçlü olmasını istiyorsanız pilates sizin için doğru bir spor dalı olacaktır. Mükemmel kaslara sahip olmak için düzenli şekilde yapacağınız pilates sizin istediğinizi elde etmenizde yararlı olacaktır. Stresin ve gerginliğin vücuttan atılmasını sağlayarak aynı zamanda zihninize de faydalı bir egzersizdir. Vücudunuzun fazlasıyla güçlenmesini sağlayarak yaşam kalitenizin artırılmasında yararlıdır. Yaşlılık döneminde ortaya çıkan hastalıkların bazıları için engelleyici hatta tedavi edici olmaktadır. Vücudunuzun sıkılaşmasını sağlar ve duruş bozukluklarını düzeltir. Kan dolaşımının hızlanmasında etkilidir.

Pilates Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? Pilates Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Pilates herkes tarafından kolaylıkla yapılabilen bir egzersizdir ancak sağlık kontrolünden geçmeden kontrolsüz biçimde yapılmaması gerekir. Özellikle kronik rahatsızlıkları olanlar ve daha önceden geçirmiş olduğu rahatsızlığı olanlar için doktor kontrolünden geçmeden yapılmamalıdır. Herhangi bir sakatlığın üzerine giderek zorlayıcı hareketler ile daha kötü sonuçların oluşmasına neden olunabilir. Bu nedenle bilinçli ve kontrollü bir şekilde bir eğitmen eşliğinde yapılması önerilir.

Pilates vücudunuzu şekle sokmak için en etkili yollardan birisidir. Ancak yalnızca kilo vermek için pilates yapılmamalı ve beslenme düzenine dikkat edilerek yapılmalıdır. Pilates yapmak isteyenler için en verimli çalışma eğitmen ile birebir yapılan çalışmadır. Yaptığınız hareketler eğitmen tarafından gözlemlenerek size uygun olarak değiştirilebilir. Bu sayede daha etkili çalışma yapmış olursunuz. Ancak size verilen hareketlerin sıklığı konusunda kolay bile olsa kafanıza göre tekrar yapmamalısınız. Bu fayda yerine zarar görmenize neden olabilir.

Pilates yapmadan hemen önce yemek yememelisiniz. Ne tok karna ne de uzun zaman aç kalmış bir durumda pilates yapılmamalıdır. Pilates yapmak için en uygun beslenme ise pilates yapmadan önce 1 ya da 1,5 saat önce yemek yemiş olmaktır. Bu besinler karbonhidrat ve protein yönünden zengin olmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir