Binance

Pick Hastalığı Nedir?

Pick Hastalığı Nedir?
Pick Hastalığı Nedir?

Pick Hastalığı Nedir?

Pick hastalığı düşünce bozukluğu, unutkanlık tarzında bir hastalıktır. Yani demans türüdür. Demans görülen hastalar günlük işlerini aksatırlar, mantık yürütemezler, hafızaları zayıflar ve sosyal aktivitelerde bulunmazlar.

Bu hastalık fazla proteinden dolayı beyin hücrelerinin büzüşmesiyle ortaya çıkar ve Alzheimer’dan sonra ikinci sıklıkta karşımıza çıkar.

Alzheimer’dan farklı olarak pick hastalığında ilk belirtiler davranışsal bozukluklardır. Bunun ana sebebi beynin ön lobundaki sinir hücresi kaybı ve büzülmedir.

Beynin ön lobu sosyal davranışlar, fikir yürütme davranışları yerine getirir.

Be sebeple pick hastalığının en belirgin belirtileri konuşmada aksaklık, sosyal davranış bozukluğu ve kişilik bozukluğudur.

Hastalığın ortalama süresi altı ile sekiz yıl arasında değişim gösterir. Hastalığın sonucu ölümdür.

Kadın ve erkeklerde görülme olasılığı aynıdır. Ailede daha önce bu hastalığı geçirmiş biri varsa bu hastalığı sizin de geçirme şansınız artar ayrıca başa alınan darbe baş travması da bu hastalığa sebebiyet verebilir.

İlk olarak bu hastalık 1892 yılında Arnold Pick tarafından tanımlandığı için onun adı verilmiştir.

Pick Hastalığı Belirtileri

Hastada içine kapanık bir durum gözlemlenir. Dikkat dağınıklığı oluşur. Hasta kararsız olur ve karar verdiğinde de yanlış karar verir. Çalışmakta zorluk yaşar.

Kişisel temizliğini yapmaz. Ev işlerini yapmamaya başlar. Hasta daha önce nasılsa tam tersi halini almaya başlar örneğin önceden düzenli toplu biriyse hastalıkla beraber düzensiz biri olur.

Mutluyken birden ağlamanın yanı sıra kişi takıntılı davranışlar sergiler ve bunun farkında olmaz.

Hastanın sözcük dağarcığı körelir. Ona anlatılanları anlayamaz. Konuşurken sözcükleri unuttuğu için ne diyeceğini bilemez. Okuma yazma zorluğu da yaşanır. Hasta zamanla hiç konuşmaz.

Hasta fiziksel olarak da güçsüzleşir. Bir yerden bir yere gitmesi güçleşir. Kişinin hafızasında ağır kayıplar meydana gelir.

Tedavisi: belirli bir ilaç veya cerrahi tedavisi bulunmamakla birlikte hastalıkta görülen belirtilerin en aza indirilmesi sağlanır. Hastalığın sonucu kişinin ölümüyle noktalanır

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir