Binance

Perma Yaptırmanın Zararları

Uzun süre saçları kıvırcık hale getiren işleme perma deniyor. 1 saat civarında ısıya maruz kalan saçlar kıvırcık hale getiriliyor ve hoş bir görüntü elde ediliyor. Fakat bu durum hoş gibi gözükse de saçlara büyük zararlar verebiliyor.

Düzenli perma yaptırmanın zararları

  1. Perma yapıldığı zaman saçlar çok fazla ısıya maruz kalacağından saç tellerinin eğilip büyülmesine ve zamanla incelmesine neden olur. Ayrıca bu işlemde fazla kimyasal da saçların doğal nemini kaybetmesi demek. Bunun sonucunda ise saçlar aşırı dökülmeye başlıyor.
  2. Isı işlemi ile saçlarda seyrekleşmeler görülüyor. Zamanla bu işlem yüzünden bazı bölgelerde kelleşme bile görülebilir.
  3. Sürekli perma yaptıran kişilerde saçlar eskisi kadar hızlı gelişemiyor. Hatta yeni çıkan saçlar da zayıf ve ince kalıyor. Kısacası saçlar güçsüz hale geliyor.
  4. Permanın zararları saymakla bitmiyor. İçinde barındırdığı kimyasal cilde de büyük zarar verebiliyor. Uzun süre bekletilen perma ile saç derisinde ve yüz, kulak gibi bölgelerde yanmalar, kızarıklıklar ve alerjiniz var ise egzema gibi rahatsızlıkların baş göstermesi ile son buluyor.
  5. Saç derisindeki folikülerin açılmasına yol açabilir. Bunun sonucunda ise enfeksiyon riski ortaya çıkar. Kıl folikülleri ağrılı ve kaşıntılı enfeksiyona dönüşür ve bu enfeksiyon sivilceye benzeyen şekilde kendini belli eder.
  6. Perma işlemleri ile zamanla saç uçları kolayca kırılmaya başlar. Saçlarda elektriklenmeler meydana gelir.
  7. Hamile ve menapoz dönemlerinde ki bayanlara asla önerilmez. Eğer bu dönemlerde perma yaptırmayı düşünüyorsanız bundan hemen vazgeçin.
  8. Araştırmalara göre perma yaptırmanın en ciddi zararı tümör gelişimini tetiklemesidir. Fibroid tümörü ciddi ağrılı şekilde rahim ve yumurtalıklarda gelişir.
Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.