Binance

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?
Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü devrim niteliğinde bir uygulama yaptı. Mekansal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS) uygulaması vatandaşlar için birçok kolaylık sağladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tarafından yapılmış olan yazılı açıklama, artık vatandaşların parsel sorgulama işlemini internet, ev ve cep telefonu üzerinden kolaylıkla yapabileceğini açıkladı.

Tapu Ve Kadastro Müdürlüğü’nün vatandaşın işlerini kolaylaştıran bu uygulama ile her vatandaş kendine ait olan parselin yada satın alacağı parselin sorgulamasını oldukça kolay bir şekilde ve vakit harcamadan yapabilecek.

Sistem ile ilgili detaylı bilgiler: Bu uygulama www.turkiye.gov.tr tarafından paylaşılan tek coğrafi uygulamadır. Kadastro müdürlüklerinin kayıtlarında bulunan taşınmaz mülklerin bilgileri, dünya çapında yapılan harita çalışmalarına uygun bir biçimde tapu verileri ile eşleştirilmiştir.

Vatandaşlar için gerekli olan bilgiler gerekli kurum ve kuruluşlar ile paylaşılmaktadır. Uygulama kapsamında gerekli olan bilgiler ve tapu bilgileri harita servisi olarak e-Devlet hizmeti aracılığıyla rahatça elde edilebiliyor.

Parsel Sorgulama için tıklayınız.

Öncelikle www.tkgm.gov.tr adresinden il, ilçe, mahalle veya köy, ada ve parsel bilgileri girilmelidir. Böylelikle sorgulamak istediğiniz parselin uydu fotoğrafı ekrana geliyor.

Parsel sorgulama uygulamasından dileyen her vatandaş kolaylıkla yararlanabilir. Vatandaşlar evlerinden çıkmadan kolayca sorgulamak istedikleri parselin hakkında bilgi elde edebilir,konumunu, tapu alanını ve paftasına ilişkin bilgileri öğrenebilir.

Ayrıca vatandaşın mülkünde olan parselle ilgili bilgilere de e-Devlet adresinden ulaşılabiliyor. Planlama, altyapı ve kentsel dönüşüm hizmetlerine de ilgili kurumlarla protokol yapıldığı takdirde ulaşmak mümkün. Ayrıca vatandaşın uygulamadan daha fazla yararlanması ve bilgi edebilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir