Binance

Parite Nedir, Parite Çeşitleri Nelerdir?

Parite Nedir, Parite Çeşitleri Nelerdir?
Parite Nedir, Parite Çeşitleri Nelerdir?

Parite en kısa şekilde ifade edilecek olursa bir ülke parasının başka bir ülke parası karşısındaki durumudur. Bu durum örnek ile açıklanmak istenirse EUR/USD paritesine bakıldığında paritenin 2 olduğu düşünülürse burada EUR 2; USD ise 1 değerinde olarak hesaplanır. Aynı zamanda ilk yazılan para birimi baz olarak alınır, ikinci yazılan para birimi ise karşıt döviz olarak isimlendirilir.

Parite üzerinden alım yapılma işlemine uzun pozisyon deniliyor. USD/TRY paritesine göre alım yapıldığında Amerikan doları alınarak Türk lirası satılıyor.

İşlem sırasında Amerikan dolarının alınıyor olması doların değer kazandığı anlamına geliyor. Bu işlemler sonundaki beklentiler yerine geldiğinde dolar satın alanların kar elde etmesi bekleniyor. Bu tarz işlemler ilk etapta şahıslara son derece karmaşık gelse de sistem üzerinden al veya sat emri verilerek yapıldığı için oldukça pratik olduğu söylenebilir.

Parite Forex piyasasında hem değer kazanırken kazandırıyor hem de değer kaybederken kazandırıyor.

Majör Parite Nedir?

Paritenin bir çeşidi olan majör parite dünya ekonomilerinin ticarette geçerliliği olan para birimlerine verilen isimlerdir. Finans dünyasında 7 farklı majör para birimi bulunuyor. Bunlar; Amerikan doları, Euro, Kanada doları, İngiliz sterlini, Japon yeni, Avustralya doları, İsviçre frangıdır. Bu para birimlerinin majör olarak isimlendirilmesinin nedeni ekonomilerinin diğer dünya ülkeleri ekonomilerine göre çok daha dinamik bir yapıda olmasından kaynaklanıyor. Majör dövizler bir araya geldiğinde ise majör piyasalar ortaya çıkıyor.

Minör Parite Nedir?

Minör pariteler ise majör döviz ülkelerinin dışında kalan ve ülke ekonomisi daha az dinamik yapıda olan ülkelerin para birimlerinin oluşturduğu parite türüdür. Minör pariteler arasında USD/TRY, USD/HKD gibi pariteler yer alıyor. Tüm pariteleri takip etmek ve işlem yapabilmek yatırım sürecinde oldukça yıpratıcı olabiliyor.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir