blogRom / Sağlık Haberleri / PARFÜMLERiN CiLDE ZARARLARI

PARFÜMLERiN CiLDE ZARARLARI

PARFÜMLERiN CiLDE ZARARLARI
PARFÜMLERiN CiLDE ZARARLARI

PARFÜM CİLDE ZARAR VERiR Mi?

Parfüm gün içerisinde fresh ya da etkileyici kokular için herkesin kullandığı ve hayatımızın bir parçası haline gelmiş bir ürün. Binlerce çeşit parfüm markası ve hatta bu markaların esanslarının kullanıldığı parfümeriler bile var. Bu kadar çeşit arasında herkesin dolabında en az 2 3 kutu parfümü vardır. Peki, bu kadar sık kullandığımız parfümlerin zararlı da olabileceğini biliyor muydunuz? Çoğu kişi parfümlerin sadece güzel koku verdiğini sanarak gün içerisinde çokça kez direk tenine ya da kıyafetine parfüm sıkıyor. Bu yüzden parfüm zararları hakkında bir derleme yaparak size bu konuda ayrıntılı bilgi vermek istedik.

Parfüm Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Parfüm kullanmadan bir hayat geçirmek hepimiz için imkânsız. Bu yüzden parfümlerin ne gibi zararları olduğunu ve bu zararlara yönelik dikkatli kullanım metodlarını sizinle paylaşacağız. Unutmayın; sağlık güzellikten önce gelir.

  • Özellikle yaz aylarında parfüm kullanımı sonrasında güneşe çıkıldığında parfüm içerisindeki kimyasal maddeler güneşin UV ışınlarıyla reaksiyona girerek ciltte leke oluşumuna sebep olabiliyor. Geçmesi oldukça zor olan bu lekelerden korunmak için yaz aylarında özellikle parfümün temas ettiği bölgelere güneş kremi sürmeli ve parfümü güneşe çıkmadan en az 20 dk önce kullanmalısınız.
  • Parfüm içeriğindeki maddeler yüzünden kişilerde alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Bu alerjik reaksiyonlar sonuçta ciltte kaşıntı, ürtiker tarzı küçük kızarıklıklar oluşur. Eğer cildiniz böyle bir reaksiyon gösteriyorsa kullandığınız parfümün içeriğine dikkat edin. Parfüm içerisindeki bir maddeye karşı alerjiniz olabilir.
  • Bazen taklit parfüm almak hepimizin kolayına geliyor ama be yazık ki taklit parfümler çok daha fazla oranda zararlı. Bu parfümlerin içeriği çoğunlukla alkolden ve petrol türevlerinden oluşmakta. Bu maddelerde kanserojen risk taşıyan ve cilde zararlı maddelerdir. Taklit ürün kullanmaktansa parfüm içeriği hakkında fikir sahibi olduğunuz olduğunuz orijinal bir parfüm kullanmanızı tavsiye ederiz.
  • Tüm bunlara ek olarak bazı parfümler kişilerde solunum problemleri, çift görme, ciltte hassasiyet, öksürük, migren krizlerini tetikleme gibi etkiler yaratabilir. Eğer yeni bir parfüm kullanmaya başladıysanız ve benzer etkileri gördüyseniz o parfümü en kısa sürede bırakmalısınız.

Kaynak : Kadın Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir