Binance

Otopark Otomasyonu Nedir?

Otopark Otomasyonu Nedir?
Otopark Otomasyonu Nedir?

Günümüzde otopark otomasyon sistemleri, hemen her boyuttaki otoparklar için gelişen bir gereksinim halini almıştır. Otoparklara olan ihtiyaç arttıkça, otopark işletmecilerinin müşterilerine daha iyi servis vermelerini sağlayacak otomasyon sistemlerini kullanmaları, bu sayede gelirlerini arttırmaları ve kontrol edebilmeleri sağlanabilmektedir. Madoors, gelişmiş otopark otomasyon sistemleri konusunda geniş bir seri sunarak, en küçük otoparktan binlerce aracın giriş/çıkış yaptığı en büyük otoparklara kadar her ihtiyacı karşılayabilecek ekipman ve sistem çözümleri sunmaktadır.

Otopark Otomasyon Sistemi Nasıl Çalışır?

Madoors tarafından geliştirilen otopark otomasyon sistemlerinde iki tür abonelik bulunur. Birisi geçici olarak da adlandırabileceğimiz Biletli Giriş/Çıkış, diğeri düzenli veya daimi aboneler olarak adlandırabileceğimiz Abonman Giriş/Çıkış.

Biletli Giriş: Loop dedektörüne gelen aracın giriş zamanı Gün/Ay/Yıl ve Saat/Dakika/Saniye olarak PC’den alınır ve barkod üzerine basılır. Bilet verme makinası bu bilgileri barkodlu termal bilet olarak müşteriye sunar. Müşteri bileti aldığı anda bilet verme makinası bariyerle haberleşerek (bariyer için röle çıkışı mevcuttur) bariyerin açılmasını sağlar.

Biletli Çıkış: Girişte verilen termal bilete sahip olan müşteri, çıkışta biletini sistem operatörüne verir. Operatör barkod okuyucuya okuttuğu bileti PC yazılımı sayesinde ücretlendirir.

Abonman Giriş: Loop dedektörüne gelen araç mifare abone kartını bilet verme makinasının üzerindeki mifare okuyucuya gösterir. Gerçek zamanlı olarak PC tarafından mifare kart numarası kontrol edilir ve abone durumuna göre giriş izni verir (eğer abonelik süresi bitmişse giriş izni verilmez). Bariyer için ayrılan röle çıkışı aktif olur ve müşteri aracı ile giriş yapabilir.

Abonman Çıkış: Sistem operatörüne verilen mifare abone kartı mifare okuyucuya operatör tarafından gösterilerek çıkış izni verilir (PC üzerindeki veritabanına kayıt yapılmış olur).

Otopark Otomasyonu Nedir?
Otopark Otomasyonu Nedir?

Otopark Otomasyon Sisteminin Teknik Özellikleri Nelerdir?

 1. Haberleşme: PC ile bilet verme makinası RS 485 üzerinden haberleşme yapmaktadır.
 2. Montaj: Montaj kiti sayesinde kolay ve hızlı montaj.
 3. Enerji: 220 VAC – 50 Hz
 4. Güç tüketimi: 80 W Gövde, 1,5 mm DKP sac üzeri elektrostatik toz boya
 5. Çalışma ısı aralığı: (-20), (+60) °C
 6. Boyutları: 122.5 x 25 x 18 cm

Otomasyon Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Otopark bilet sistemi olarak da bilinen otomasyon sistemini seçerken aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekir:

 • Ürünün bizzat imalatçı firmadan alınması, kurulum sonrasında ortaya çıkabilecek problemlerin hızlı bir şekilde çözülmesini sağlar.
 • Ürünün yerli üretim olması bir önceki maddede olduğu gibi arıza durumunda kolay bir şekilde muhattap olabileceğiniz insan bulmanıza yardımcı olur.
 • Özellikle fazla araç giriş çıkışının bulunduğu otoparklarda garanti süresinin uzun olması (en az 3 yıl) büyük avantajdır.
 • Otomasyon sisteminin alınacağı firmanın sistem ile ilgili diğer ürünleri de (kollu bariyer, plaka tanıma sistemi, bilet verme makinası vb.) imal edebilmesi, sistemin entegre ve düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Özgün yazılım kullanılması ve yazılımın bizzat ürünü aldığınız firma tarafından yapılması, ihtiyacınıza göre yazılımın güncellenebilmesi imkânı sunar.

Yukarıda bahsedilen maddeler gerçekten zor bulunan kriterler olmakla birlikte Madoors tarafından yıllardır standart hizmet olarak sunulmaktadır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir