Binance

Otomobil Sektöründe Üretim ve İhracat Azalıyor

Otomobil Sektöründe Üretim ve İhracat Azalıyor
Otomobil Sektöründe Üretim ve İhracat Azalıyor

Otomobil Sektöründe Üretim ve İhracat Azalıyor

Türkiye’deki otomobil sektörü en düşük seviyede olmasının sebebi artan dolar ve Euro piyasasının yüksek olmasından dolayı Türk parası değer kaybetmiştir. Dolayısı ile bu durum ihracatın düşmesine sebep olmaktadır.

Otomobil sektörü yapılan araştırmalara göre azalma yaşanmıştır bunun en büyük sebebi sektörde yaşanan aşırı derece fiyat artışı ve bununla birlikte insanların bütçelerini zorlamalarından kaynaklanan olumsuz sonuçlardır.

İhracattaki Düşüş Nedenleri

Ana ham maddedeki fiyat artışları birinci neden olarak kabul edilebilir. İşçi ücretlerinin artışı, pazarlama maliyetlerinin artışı, uluslararası piyasanın durgunlaşması bazı firmaların piyasadan çekilmesine sebep olmuştur. Yığın üretimle maliyete bağı minimizasyon ile alakalı süreç söz konusuyken, günümüzde genellikle isteğe bağlı üretim söz konusu olmaktadır. Bu da üretime bağlı sipariş yerine, siparişe bağlı üretimi doğurmuş bu da ticari piyasada gerilemeye sebep olmuştur.

Sektördeki Gerilemeler

Üretimdeki düşüş hem piyasadaki firma sayısının azalmasına, hem de rekabetin düşüşüne sebep olduğu için firmalar tek fiyat belirleyerek tekel bir firma yapısına sahip olmuşlardır. Tekel piyasa yapısı da sektöre yeni firmaların girmesini ve piyasaya tutulmasını engellemektedir. Vergilerdeki artış ve ülkeler arası uygulanan boykotlar üretilen minimize ürün sayısının piyasaya çıkmasını engellemekte ve bazı ürünlerin ülkeler arası ticaretine yani otomobil ihracatı açısından engel teşkil etmektedir. İlk piyasaya çıkışından itibaren otomobil sektörü büyük ilgi görmüş ve yıllar itibari ile sürekli gelişim gösteren ve büyümeye açık bir sektör olarak ortaya çıkmaktadır.

Alınacak Önlemler

Sektördeki gerilemenin önüne geçmek ve otomobil üretimi artışı için vergi teşvik indirimleri ve hurda indirimleri üzerine yoğunlaşarak piyasadaki düşen ticaret hacmi canlandırılabilir. Buna bağlı küçük çaplı tedbirler yerine ülkelerin alacağı ortak kararlar ekonomide bu sorunun çözülmesini sağlayacak ve düşen ihracat oranlarının tekrar artmasına olanak sağlayacaktır. Bunun için de üretim imkânlarına tolerans tanınmalıdır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir