Binance

Opsiyon Nedir?

Opsiyon Nedir?
Opsiyon Nedir?

Opsiyon Nedir?

Opsiyonu iki taraf arasındaki alım satım sözleşmelerini konu alan finansal türev araçlardan biri olarak kabul edebiliriz.

Opsiyon sözleşmelerini belirli bir zamanda daha önceden belirlenmiş bir fiyattan belli bir finansal varlık veya tahlil için bir tarafa satın alma veya satma hakkı olarak tanımlayabiliriz.

Opsiyon sözleşmeleri oldukça değişken yapıda olan sözleşmeler olduğunu belirtmeliyiz. Yatırımcıların opsiyonları oldukça riskli bir şekilde speküle etmek için kullandıklarını söyleyebiliriz.

Diğer kişilerin opsiyonları belli başlı finansal varlıkları elinde tutmanın riskini azaltmak için kullandığını belirtebiliriz.

Bunun yanı sıra opsiyon alanların ve opsiyon yazanların mevcut finansal varlıklar hakkında çatışan görüşleri olduğunu da belirtmeliyiz.

Opsiyon sözleşmelerinin iki farklı çeşidi bulunduğunu ve bunların alım ve satım opsiyonları olduğunu belirtebiliriz.

Alım opsiyonunu bir kişiye bir finansal ya da finansal olmayan varlığı daha önceden belirlenen bir fiyatta satın alma hakkı doğuran finansal sözleşmelerdir diye tanımlayabiliriz.

Örnek verecek olursak biz 1000 liralık bir mal veya hizmeti satın almak istiyoruz fakat alacağımız bu malın fiyatının ileride 1500 liraya çıkma ihtimali var bu durumda bir opsiyon sözleşmesi yaparak söz konusu mal ve hizmeti ileriki bir tarihte 1000 liraya satın alabiliriz.

Satım opsiyonu ise aynı şekilde bir finansal ya da finansal olmayan varlığı ileriki bir tarihte önceden satma hakkı doğuran finansal sözleşmelerdir.

Örnek verecek olursak biz fiyatı 1000 lira olan bir mal veya hizmeti satmak istiyoruz, fakat fiyatın ileride 800 liraya düşme ihtimali var ise bir opsiyon sözleşmesi yaparak ileriki bir tarihte söz konusu mal ve hizmeti 1000 liradan satabiliriz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir