Binance

Öğrenciye Özgüven Duygusu Nasıl Aşılanır?

Öğrenciye Özgüven Duygusu Nasıl Aşılanır?
Öğrenciye Özgüven Duygusu Nasıl Aşılanır?

Hiçbir başarı tesadüf ürünü değildir, olamaz başarılı olmak için bir takım şartları yerine getirmeniz gerekir. Öğrenmeye hazır olmanız, öğrenme için istekli, planlı programlı çalışmanız ve en önemlisi başarılı olabileceğinize inancınız olması gerekir.

Başarılı olma konusunda inancınız ve kararlılığınız özgüven duygusunu temsil eder. Kimi birey iş yaparken gayet sakin kendine güvenerek o işi yapar ve o başarılı olur. Kimi birey ise sıkılgan korkarak o işi yapar. Başarısız olma ayıplanma korkusu yaşar. Bu korku kişiye hata yapmaya zorlar. Potansiyelleri sergilemesine engel olur.

Öğrenciye özgüven aşılamak evde anne ve babaların okulda ise öğretmenlerin görevidir. Bu duyguyu aşılamak zamanla gerçekleşir. Kısa sürede gerçekleşmez. Bu konuda şu hususlara tüm anne, baba ve öğretmenlerin dikkat etmesi gerekir.

1- Çocuğa mutlaka görev ve sorumluluk verilmelidir. Onlar adına iş yapmayın. Çantasını kendisi düzenlesin, odasını kendisi toplasın, ödevini kendisi yapsın. Onlar adına iş yapmak çocukları tembelliğe ittiği gibi “annem, babam ve öğretmenim benim bu işi yapamayacağımı düşündükleri için bana yaptırmıyorlar” düşüncesinin doğmasına neden olacaktır.

2- Çocuğunu suçlamayın. Başarısız olduğunda neden başarısız olduğunun gerekçelerini uygun bir şekilde anlatın. Çocuğu suçlarsanız başarısızlığın nedenini kendi kişiliğinde ve kimliğinde arayacaktır.

3- Çocuğunuza hedefler koyun. Bu hedeflere ulaştığında uygun bir biçimde ödüllendirin. Hedeflere ulaşılabilir olmalı. Hedefler uzun vadeli değil kısa vadeli olmalıdır. Adım adım çocuğun gelişimi takip edin. Bu süreçte çocuğunuzun psikolojik yaralarını deşen değil tahmin eden birey olarak görev alın.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir