Binance

Obezite İle Mücadelede Diyetin Önemi

Obezite İle Mücadelede Diyetin Önemi
Obezite İle Mücadelede Diyetin Önemi

Obezite günümüzde milyarlarca insanı etkileyen bir hastalıktır. İnsanların fast food tüketimi, fazla yağ kullanımı, tuz ve şekerin fazla kullanımı ve hareketsizlik sonucu karşılaştığı bir problemdir. Her yıl yaklaşık olarak 3,4 milyon insan obeziteye yenik düşmekte ve ölüme sürüklenmektedir. Türkiye ise dünya obezite listesinde 28. sıradadır.

Obezite İle Nasıl Mücadele Edilir?

Obezite yüksek oranlı kilo problemi olduğu için ağır bir program izlenir. Ağır bir spor programı ve sıkı bir diyet ile obeziteye karşı bir mücadele sergilenmelidir. Öncelikle kendimize inanmalı ve zayıflamak için aç kalmanın bir çözüm olmadığını bilmeliyiz. Elbette her zaman yediğimiz kadar çok yememeliyiz. Fakat bu demek değildir ki yemek yemeyeceğiz. Öncelikle sebze ve protein ağırlıklı gitmeli ve karbonhidrattan uzak durmalıyız. Karbonhidrat vücutta en çabuk yakılan besindir. Genelde protein tercih ederek azar azar sık sık yemeye gayret göstermeliyiz.

Bol su içmekte sizin yararınıza olacaktır. Bu konuda bir diyetisyene başvurduğunuzda size vücudunuzdaki yağ oranına göre içmeniz gereken su miktarı konusunda bilgi verecektir. Su sadece diyet yaparken değil, sağlıklı yaşam içinde büyük önem teşkil eder. Su vücudun yenilenmesinde ve nemli kalmasında, vücudu dengelemede büyük etki yaratır. Bu yüzden günlük hayatımızda da bol su tüketmeli ve her daim suya bağlı kalmalıyız. Su içemeyenler için suya istedikleri gibi salatalık, limon, meyve, maydanoz, tarçın karıştırmanız suya bir tat verir ve detoks etkisi yaratır.

Obeziteye Karşı Diyetin Önemi

Daima aklınızda bulunması gereken bir şey varsa, obezitenin dengesiz ve yüksek kalorili, yağlı, tuzlu, şekerli yiyeceklerle beslenmemiz yüzünden başımıza gelen bir hastalık olduğudur. Aynı şekilde obeziteyle savaşırken de yediğimiz besinlere dikkat ederek bu yolda adım adım ilerleyeceğiz. Öncelikle karbonhidrat ve yağı hayatımızdan çıkarmamız obezite ile mücadele konusunda bizi en üst seviyelere taşıyabilir. Çünkü yiyerek aldığımız kiloları yine yiyerek verebiliriz. Fakat bunun için dengeli ve düzenli beslenmek önemli.

Bu noktada bize doğrudan diyetisyenler yardımcı olabilir. Diyet programımız genellikle protein ve sebze ağırlıklı olacaktır. Protein ile beslenmek bizi geç acıktırır. Vücutta en son protein yakımı yapıldığı için en doğrusu proteinle beslenmektir. Diyet programımızda verilen ara öğünler az az sık sık yiyerek bir anda çok yiyip sindirimi zorlaştırmayı engeller, daha hızlı sindirmeye yardımcı olur. Unutmayın sindirim bizim için önemli. Diyet obeziteye karşı mücadelede çok önemli bir faktördür. Obeziteyi yendiğimizde ise hayatımızın bir parçası haline gelmesi bize fayda sağlar.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir