Binance

Noel (Christmas) Nedir ? Nasıl ve Neden Kutlanır ?

Noel kelimesi Türkçe’mize farklı dillerden gelmekte olup başlıca Latince’den geldiği söylenmektedir. Latince anlamı doğum olarak ifade edilmektedir. Diğer bir taraftan ise Galya diline bakacak olursak, yeni ve güneş kelimelerinin birleşimiyle Yeni Güneş olarak ifade edilmektedir. Fransızların kullanmış olduğu dilde ise haber anlamı taşıyan Nouvelle kelimesinden türeyerek dilimize katılmıştır. Mantık olarak yeni yılın gelmiş olduğunu belirten bir kelimedir ve her dilde farklı söylemlerle aynı anlama çıkmaktadır.

Yüzyıllar önce puta tapmakta olan halkların yeni yıla girerken yapmış olduğu kutlamalara verilen Noel ismi, Roma İmparatorluğunda ise gerçekleşen mutlu bir olaya sevinen halk Noel naraları atarak sokaklarda gezinmekteydi. Yeni yılın gelişi insanlara mutluluk vereceğine inananların üretmiş olduğu olan kelimenin her kesim tarafından yeni bir mutluluk olarak algılandığı kanısına buradan varabiliriz.

Christmas sözcüğünü inceleyecek olursak; Latince’de Efkaristiya ayini, Yunanca’da Mesih, Latince’de ise gönderme anlamına gelen Missa kelimelerinin birleşimiyle oluşmuştur. O dönemlerde boy gösteren büyük bir cemaatin ayinlerini bitmiş olduğundan tüm ayine katılanları göndermek için “Christmas” kelimesini kullandığı düşünülmektedir. Ayini yöneten kişi ayinin sonlandığını belirtmek ve insanların evine gitmesini anlatabilmek adına “Christmas” kelimesini kullanmaktaydı. Tek kelime kullanılmasının sebebi çeşitli etnik kökenden ve farklı dili konuşmakta olan insanların tek bir kelimeyle anlaşa bilmesini sağlamaktır.

Noel Ne Zaman Kutlanır ?

Noel tamamen Hristiyan dinine mensup olan kişilerin ve ülkelerin kutlamış olduğu dini bir bayramdır. Hz. İsa’nın doğum günü olan 25 Aralık tarihinde yapılan Noel Kutlamaları Kutsal Doğuş’u simgelemekte ve insanların çeşitli yollarla eğlenmesine sebep olmaktadır. 25 Aralık ile 1 Ocak arası çoğu Hristiyan ülkede tatil edilip Noel’in 1 hafta kadar süreyle kutlanması sağlanmaktadır. Hristiyan olmayan ülkelerde ise yeni yılın gelişi, hediyeler verilerek ve süslenerek mutluluk katmak amaçlı kutlanmaktadır.

Ermeni toplumlarında farklı takvim kullanıldığında bizim takvimimize göre 6 Ocak tarihinde kutlama yapılmaktadır. Ülkemize bakacak olursa 31 Aralık gecesi başlayan kutlamalar sabah kadar sürerek 1 Ocak günü olan yeni yılın ilk günü resmi tatil olarak kabul görmüştür.

Noel Neden Kutlanır ?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sebeplerden dolayı Hristiyan ülkelerde Hz. İsa’nın doğumu, diğer ülkelerde ise hediyeleşme, alışverişi arttırarak ekonomiye katkıda bulunma, eğlence amaçlı kutlanarak insanların bir kaç günü mutlu geçirmesi sağlanmıştır.

Noel Nasıl Kutlanır ?

Çok büyük hazırlıklarla yaklaşık 1 ay öncesinden başlanan hazırlık zamanı Hristiyan ülkelerde meşhurdur. Günümüzde Hristiyan ülkelerin çoğunda dini bayram olmaktan çıkıp tamamen eğlence amaçlı bir tatile dönüşmüş bulunmaktadır. Genel olarak bakacak olursak Noel zamanı içerisinde (yaklaşık 24 günlük bir süreçten bahsediyoruz) advent takvimi ismi verilen ve 24 pencereden oluşan takvimler hazırlanmaktadır. Her bir pencerenin içerisine ailenin yıllar önce en güzel anlarının olduğu resimler ve çeşitli tatlılar konulmuştur. Bunu ailenin en büyük kişisi hazırlar ve yemek zamanında her gün 1 adet pencere açılarak aile ilişkileri güçlendirilmiş olur.

24 günlük süreç içerisine denk gelen tüm hafta sonları günlerinde her yerde Noel partileri düzenlenerek insanların eğlenmesi sağlanır. Çeşitli büyüklüklerde ve güzelliklerle donatılmış noel ağaçları süslenerek hoş görüntülerin ortaya çıkması sağlanır. Okullarda ise bilgiçlerin Hz. İsa’ya getirmiş olduğu hediyeleri konu edinen gösteriler düzenlenerek çocuklar bilinçlendirilir.

Noel Baba ise çocuklar için en büyük heyecandır. Evlerde bulunan şöminelere asılan çoraplar sayesinde Noel Baba’nın evin bacasından girerek gece hediye bırakacağına inanmaktadır. Çocukların hayallerini yıkmamak için gece uykuya dalan çocuklar sabah uyandığında o bölgede çeşitli oyuncaklar bulacaktır. Bunu yapan tamamen ailedir ve çocuğunun mutlu olmasını sağlamak için çaba gösterir.

Hristiyan toplumlarda en büyük gece 31 Aralık gecesi olan Noel Kutlamalarının yaşandığı gece olarak kabul görmüştür. Bu gecede aile dostları bir kişinin evinde toplanarak çeşitli yemeklerin yapılmış olduğu büyük masalarda toplanarak akşam yemeklerini yer ve içkilerini yudumlar. Sonlara yaklaşırken herkes birbirinin sevdiği hediyeleri takdim eder. Böylelikle arkadaşlık bağları daha güçlü bir hale gelir ve yıllar boyunca sürecek olan temeller güçlendirilir.

Hangi açıdan bakarsanız bakın Noel Nedir ? sorusunun cevabı Hristiyanların dini bayramı olarak gözükse de insanların birbirleri arasında diyaloğu güçlendirdiği, mutluluk verdiği ve sosyalleşmenin keyfinin çıkarıldığı bir süreçtir. Ülkemizde de bu amaçla kutlanabilirse herkesin gelişimine ve mutluluğuna katkıda bulunacaktır.

Noelde Neler Yenir ?

Ülkemizde göz zevkine hitap eden her türlü yiyecekten oluşan masalar kurulmaktadır. Otellerin ve eğlence mekanlarının vermiş olduğu açık büfe menülerle insanların tercih etmesi sağlanmaktadır. Hristiyan aleminde ise Noelde meşhur olacak başlıca yiyecekler; sosis, hindi, sütlü kurabiye, likörlü şarap, havuç ve meyveli turta olarak ön plana çıkmaktadır.

Gençler yılbaşını dışarıda geçirmeyi tercih edeceğinden çoğu aile yılbaşına yalnız girmektedir. Belirli bir yaşa kadar kendi evinde kutlayan gençler büyüdükten sonra ise arkadaşlarıyla çeşitli yerlerde eğlence hayatına atılır.

Yılbaşında ülkemizde aylar önceden en büyük tutku ise Milli Piyango’nun vermiş olduğu ikramiyedir. Her geçen sene artmakta olan büyük ödül hayalleri süslemekte olup, gece saatler 12’yi gösterdikten biraz sonra çekiliş yapılmakta ve bir kaç insanın hayatı bir anda değişmektedir.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.