Binance

Nefes Darlığı Nedir ? İyi Gelen Yöntemler Neledir ?

Günümüzde ve toplumumuzda giderek artan ve en büyük problemlerinden birisi olan nefes darlığı problemi sizde de olabilir. Her bireyimizin yılda en az 2 kere olmak kaydıyla gerekli sağlık kontrollerini yaptırmasında fayda vardır. Ülkemizde nefes darlığı sorunu diğer Avrupa ve dünya ülkelerine oranla daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu problem hafife alınmayacak ve oldukça önemli bir problem olduğu gibi başka bir hastalığın da habercisi olabilir.

 

Sağlık Kuruluşlarına Gitmeniz Gerekir

Birçok bireyin herhangi bir spor salonunda spor yapması veya açık alanlarda spor amaçlı yapılan uzun koşular, estetik hareketler vs. gibi aktiviteler de insanlarda nefes darlığı görülmesi kaçınılmazdır. Bu gibi durumlarda nefes darlığı çekmeniz önemli sağlık danışmanları ve hekimler tarafından normal karşılanması gerektiği bilgisi verilmiştir. Eğer nefes darlığına herhangi bir sporda ya da koşuda yakalanmamışsanız evde otururken veya yatarken nefes darlığı çektiğinizi hissediyorsanız hemen en yakın sağlık kuruluşlarına muayene olmak amacıyla teşrif edilmesinde fayda vardır.

 nefes darlığının nedenleri

Nefes Darlığının Nedenleri

Nefes darlığının birinci problemi ise ülkemizde giderek tüketimi artan sigaradır, sigara içen bir bireyde nefes darlığı görülme riski sigara içmeyen bir bireye göre çok yüksek olduğu araştırmacılar tarafından kanıtlanmış olsa da, Türkiye’deki sigara tüketimini azaltamadığı görülmektedir. Sigara tüketen bir bireyin sadece nefes darlığı problemi değil damar tıkanıklığı, kalpte ritim bozukluğu, gırtlak kanseri ve akciğer kanseri olma gibi sorunlar ile karşılaşacağını tüm bireylerimizin bilinçlendirilmesi gerektiğini savunuyoruz.

 

Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak adına bireylerimizin önce sağlıklı beslenmelerinde, hiçbir tütün mamulü kullanmamasında ve düzenli spor yapmalarında fayda vardır. Aşırı alınmış olan kilolar bile nefes darlığı problemi yaşatabildiğini uzmanlarımız açıklamışlardır. Nefesimizi ağzımızdan alma alışkanlığımızı da sona erdirmemizde büyük fayda olduğunu da aklımızın bir kenarına yazalım. Burundan aldığımız nefesimiz vücudumuz için daha sağlıklı olduğunu bilmeliyiz. Burnumuzun içinde bulunan tüyler aldığımız nefesi filtreleyerek ciğerlerimize ulaştırdığını biliyor musunuz? Öyleyse sürekli olarak ağızdan aldığınız nefeslerinizden vazgeçmenizde fayda var. Nefes darlığı çeken bireylerde görülen hastalıklardan bazıları şu şekildedir; ciğerin sönmesi, zatüre, kalp krizi ve solunum yetmezliği vs. gibi durumların görüldüğü tespit edilmiştir.

 

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.