Binance

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?
Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Antioksidan, mineral ve vitaminler bakımından zengin olan kış aylarının meyvesi narın vücudumuza pek çok yararı vardır ve tek seçenek kışları nar yemek değil. Narın çekirdeğinden üretilen nar çekirdeği yağı cilt, saç ve genel sağlık konusunda tesirli etkileri vardır.

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kalp dostudur, kalbi korur. Nar çekirdeği yağında bulunan polifenoller (kimyasal bir madde grubu) vücuttaki kolesterol seviyesini dengeler böylelikle kalp krizi ve kalp hastalıkları geçirme riskinizi düşürür. Hormonal dengenizi korur ve içerdiği B, C vitaminleri ve mineralleriyle bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Nar çekirdeği yağı içeriğinde bulunan flavonoidler ile fazla yağ birikimini önler kolesterolü düşürür ve kilo vermek istiyorsanız daha kolay zayıflamanıza yardımcı olur. Bu yağın içerdiği bazı asitler sayesinde vücutta olan iltihaplanmalardan korur ve kas ağrılarına hafifletici etkisi bulunur. En önemli özelliklerinden birisi ise kanseri önleyici olmasıdır.

Stres, güneş ışınları gibi nedenler DNA’nın zarar görmesine neden olabilir ve DNA zarar gördüğünde hücrelerde zarar görür ancak nar çekirdeği yağının içeriğinde bulunan antioksidanın hücreleri tamir edici özelliği vardır bu sayede bazı kanser çeşitlerine yakalanma riskini azaltır.

Nar Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

En başta cildi gençleştirici özelliği vardır. Zararlı serbest radikallere karşı cildi korur ve cilt dokusunu daha pırıltılı ve elastik gösterir. Küçük kırışıklıkları giderir ve kırışık oluşumunu azaltır. Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarına faydalıdır. Cildinizdeki kesiklerin iyileşmesine, güneş yanıklarına, ve ciltteki sivilcelerin yok edilmesine yardımcı olur. Cildinizi nemlendirir ve kalıcı bir canlandırıcı etki sağlar.

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydası Nelerdir?

Yine içerdiği pusinik asit sayesinde donuk mat saçlara canlılık ve güç kazandırır. Kepeklenmeyi önler, saç dökülmesini engeller. Aynı zamanda C vitamini sayesinde saçların çabuk uzamasına yardımcı olur.

Uyarılar

Saptanan herhangi bir yan etkisi bulunmamıştır. Ancak hormonal değişiklikler sağladığından ve içerdiği çeşitli bileşenlerden dolayı hamilelerde ve tansiyon hastalarında kullanılmaması önerilir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir