Binance

Mürsafi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Mürsafi Nedir, Faydaları Nelerdir?
Mürsafi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Mürsafi Nedir, Faydaları Nelerdir?

İlkçağlardan bu yana birçok derde deva olarak kullanılan mürsafi, çam ağacı familyasına ait ağaçlardan toplanan bir tür reçine sakızıdır.

Baharat olarak kullanıldığı gibi yağı da vardır lakin en çok sakız olarak tüketilmektedir.

Kuvvetli, keskin ve güzel bir kokusu vardır fakat tadı acıdır. Özellikle Afrika, Somali ve Arap ülkelerinde üretilen bu sakız, ülkemizde değeri tam olarak bilinmemekte ve çok fazla tüketilmemektedir.

Mürsafinin Faydaları ve Kullanım Alanları

Antiseptik özelliği olan bu sakız aynı zamanda uyarıcı özelliği ile de bilinmektedir. Spazm gidericidir.

Düzenli kullanıldığında kadınların aybaşı dediğimiz adet günlerini düzene sokar ve kanamanın normal akışını sağlar.

Böbrek ve mesane ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Ayrıca dalak ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Ağızda çiğnendiğinde ağız kokusunu giderir.

Aynı zamanda nefes açma özelliği vardır. Bronşit, nefes darlığı gibi hastalıklarda alternatif olarak kullanılır ve rahatlama sağlar. Ses kısıklığını giderir.

İltihap giderici etkisi vardır ve buna bağlı olarak boğazda ve ağız içi yaralarda ağrı, şişlik, iltihap gibi durumlarda kullandığınız ilaçlara ek olarak mürsafi sakızından da alternatif olarak faydalanabilirsiniz.

Ayrıca mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği bildirilmiştir. Ancak mide bu sakızı zor öğüteceğinden, sakız olarak değil de kaynatılıp çay olarak içilmesi daha faydalı olacaktır.

Ayrıca mideniz için hazırlayacağınız bu çay vücuttaki ödemi atmada yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra, diş eti rahatsızlıklarında ve diş ağrısında tedavi edici, ağrı dindirici özelliği vardır.

Yorgunluk ve buna bağlı bel ağrılarını gidermede etkilidir. Sakinleştirici özelliği ile uykusuzluğa çare olur.

Mürsafi eritilip şakaklara masaj yapılarak sürüldüğünde baş ağrısını dindirir. Tüm bunların yanı sıra, antiseptik özelliği sayesinde akne, sivilce ve çıban gibi cilt sorunlarını da tedavi

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir