Binance

Motorun Ana Parçaları Nelerdir ?

Bir arabanın dış görünümü, konforu, elektronik aksamı ne kadar da önemli olsa aslında en önemli parçası motordur. Çünkü arabaya gücü veren yolların efendisi yapan parçadır motor. İyi bir motor nasıl arabayı şahlandırıyorsa, eski ya da bakımsız bir motor da en lüks arabayı bile yolda bırakabilir. Peki, bu kadar önemli olan motorun ana parçaları nelerdir?

 

İşte bu yazımızda motorun ana parçalarını sıralayacağız ve görevlerini kısaca anlatacağız. Öncelikli olarak bir motor, bloktan oluşur. Yani tüm parçaları üzerinde taşıyan, parçalara göre yuvaları olan, döküm sistemiyle imal edilen parçadır silindir blokudur. İkinci parçası silindir kapağıdır. Bu kapak, silindir bloku üzerine kapatılarak motorda yanma olayını meydana getirir. Bir diğer önemli parçası ise karterdir.

 

Motorun yağına depoluk görevi yapar ve ayrıca soğutma işleminde rol oynar. Soğutma suyunun deposuna ise radyatör denir. Diğer bir parça karbüratördür. İçinde benzin hava karışımını sağlayan parçadır. Motora ilk hareketini veren parça marş moturudur. Diğer bir parça silindir gömleğidir. Gömlek, içinde pistonların hareket ettiği parçadır. Piston ise, yukarı aşağı doğru hareket ederek motor içinde zamanları meydana getirir.

 

Piston bu hareketi krank milinden alır. Krank mili ile piston arasındaki bağlantı parçasının adı ise biyel koludur. Tüm parçalar birbirine bir şekilde bağlıdır. En ufak bir parçanın aksamasında motorda çalışma durur ya da hatalı olur. Bunlar motorun ana ve ağır parçalarıdır.

 

Motorun ana parçaları yalnız bu kadarla sınırlı değildir. Şimdi biraz daha hacimsel olarak ufak parçalardan bahsedeceğiz ancak bu parçalar da motorun işlevi açısından oldukça önemlidir. Mesela endüksiyon bobini aküden gelen akımı 15 bin ile 25 bin volta yükseltir. Çok önemli parçalardan biri de subaplardır. Yakıt ve havanın silindire alınmasını ve yanmış gazların silindirden atılmasını sağlar. Bunlar genel olarak ana parçalardır, ana parçalar haricinde motorun çalışmasında rol oynayan birçok yardımcı parça da mevcuttur. Bu yüzden bir arabada en iyi mühendislik gerektiren parça motordur.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.