Binance

Mevduat Getirisinden Gelir Vergisi Kesilir Mi?

Mevduat Getirisinden Gelir Vergisi Kesilir Mi?

Birçok insan tarafından en sağlam yatırım araçlarından birisi olarak görülen mevduat getirileri bankalar tarafından da müşterilere sunulan en önemli hizmetlerden birisidir. Özellikle bankalar arasında yaşanan rekabet ile birlikte yüksek oranda getiri elde etmek mümkündür.

Yatırım modelleri arasında en risksiz model olarak ortaya çıkan mevduat hesapları belirli bir dönem içerisinde elde edilen karı yatırımcıya teslim eder.

Vadeli Hesaplarda Faiz Oranları

Bankacılık alanında hizmet veren kurumlar tarafından herhangi bir risk ile karşı karşıya kalınmayan yatırım modellerinin başını vadeli mevduat hesapları çeker. Özellikle sunmuş olduğu aylık, 3 aylık, 6 aylık ve bir senelik faiz politikaları ile herhangi bir risk unsuru barındırmayan yüksek getirili kazançları müşterilerine sunar.

Müşterilerin Hesap Denetimleri

Mevcut sistemde insanlar tarafından yapılan her türlü bankacılık işlemi kayıt altına alınır. Yatırım modeli olarak ön plana çıkan vadeli mevduat hesaplarından devlet kanunlar kapsamında çeşitli kesintiler yapar. Bu kesintilerin en başında ise gelir vergisi gelir.

Devlet kurumları vadeli mevduat hesaplarının kayıtlarından yola çıkarak bankalar aracılığı ile müşteriden vadeli hesap kazancı üzerinden bir gelir vergisi tahsil eder. Birçok yatırımcı bu gelir vergisinden haberi olmaz. Bu durumda da çeşitli mağduriyetler yaşayabilir.

Elde edilen kar oranının belirlenen bir noktadan itibaren aşması durumunda ise yatırımcılar beyanname vermek zorunda kalırlar. Bunun neticesinde de kanun yolu ile toplanan gelir vergisine tabii olurlar.

Bankalar arasında sabit olarak kesilen bu gelir vergisi ise vadeler kapsamında belirlenen oranlar yolu ile tahsil edilir.

Bu oranlar Türk Lirası cinsinden 6 ay vadede %15, 6 ay ile 1 yıl arasındaki sürede %12 ve 1 yılın üzerindeki vade diliminde ise %10 olarak belirlenmiştir. Bu oranlardan kesilen gelir vergisi tamamen kaynaktan kesilir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir