Binance

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?
Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis büyük bir önem teşkil etmektedir. Bir kadının 25 yaşlarından itibaren rutin olarak yıllık muayeneye gitmesi gerektiği ve her ay düzenli olarak evde kendi kendine muayene yapması gerektiği uzmanlar tarafından açıklanıyor.

Özellikle 40 yaşından itibaren bu kontrollerin aksatılmaması ve her yıl düzenli mamografi çekilmesi tavsiye ediliyor. Çünkü kadınlarda çok sık görülen meme kanserinde erken teşhis sayesinde tedavinin başarısı yüksek oluyor.

Meme kanserinin ülkemizde görülme oranı diğer ülkelerde olduğu gibi yüksektir. Önlem amaçlı yapılan düzenli tetkiklerle erken teşhis sayesinde hastalığın yenilebileceği yönde farkındalık yaratmak için her yıl dünyada bununla ilgili etkinlik yapılıyor.

Aynı zamanda kişilerin bilinçlendirilmesi ve bu konuda duyarlılığın sağlanması amaçlanıyor. Rutin kontrolün harici zamanlarında memelerde her zamankinden farklı bir anormal durum hissedildiğinde derhal uzman bir doktora gidilmesi gerekiyor.

Her kadın evde ayna karşısında yapacak olduğu muayene ile eğer memeler arasında boyut farkı görürse, memelerde yara oluşursa ya da memelerde buruşma olduğunu görürse şüphelenmelidir.

Ayrıca meme başında içe çökme durumu ve memeden gelen akıntı durumu da bir sorun olduğunun göstergesidir. Bunların haricinde memede el ile hissedilen yumru gibi bulgular fark edildiğinde de hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora gitmek gerekir.

Meme kanseri tedavisi cerrahi ve klinik olmak üzere iki şekilde yapılır. Kanser hastalara patoloji sonucuna göre kemoterapi veya radyoterapi tedavisi uygulanır.

Var olan tümörün evresine göre koltuk altı lenf bezleri ve meme dokusu alınır. Kanserli bölge memeden alındıktan sonra silikon uygulaması ile estetik sağlanabilir. Böylece kanserden kurtulan kadın aynı zamanda estetik göğüslere sahip olur. Ama tabii erken teşhis edilirse…

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir