Binance

McDonalds Bayilik Şartları

McDonalds Bayilik Şartları
McDonalds Bayilik Şartları

McDonalds Bayilik Şartları

McDonalds 1937 yılında California’da kurulmuş ve o dönem arabaya servis yapan restoranlardan bir tanesiydi.

McDonalds markasının kaliteli bir organizasyon ve en iyi lisans imkanlarından biri olmasının sebebi yüksek kalitede verdikleri McDonalds eğitim ve destek programlarıdır.

Bu marka bilindiği üzere uzun zamandır Türkiye’de çalışma şartlarına Anadolu Restoran zincirleri olarak devam etmektedir.

Bayilik alabilmek için temel özelliklerden bazıları şunlardır;

Girişimci ruh, insan yönetimi ve finansal yönetimde tecrübe, zaman ve gücünü restoran yönetimi için harcama isteği, askerliğini tamamlamış olmak, 6-8 ay süren eğitim programlarını başarıyla tamamlamak ve gerekli sermayeyi karşılayabilmek.

McDonald’s Bayilik ve McDonald’s Bayilik Şartları

McDonald’s bayiliğinin ön önemli avantajlarından biri elbette ki kendi işinin sahibi olmaktır. Bayilik veren firmalar arasında gıda sektöründe olduğu için en karlı bayiliklerden biri olmaktadır.
Şu anki dönemde işletmecilik hayallerinin ana sebebi elbette ki kendi işinin patronu olmaktır.

Alacağınız destekler işletmecilere ilk günden itibaren verilmeye başlanan kaliteli eğitimler, danışma hizmetleri, pazarlama destekleri, malzeme alımı ve kalite kontrol hizmetleri ve zengin insan ilişkileri. Ve en önemlisi de McDonald’s markasına katkıda bulunabilme şansı.

İşletmeciler sadece sistemi uygulayan değil, aynı zamanda sistemin geliştirilmesi konusunda da aktif rol alan kişilerdir.

Örnek vermek gerekirse McDonald’s’ın favori ürünlerinden biri olan Big Mac bir McDonald’s işletmecisi tarafından yaratılmıştır. Bu da işletmecilere ne kadar değer verildiği ve aynı sistemin parçaları olunduğu anlamına gelmektedir.

McDonald’s kendi geliştirdiği restoranların işletmeciliğiyle ilgili lisans vermektedir. Verilen lisans işletmecilerin McDonald’s adına faaliyette bulunanlarına hak tanımaktadır.

McDonald’s işletmeciliği şahsın kendisine verilir. Bu işletmeci başka biriyle ortaklıkta bulunamaz. Şirketlere kendi kararıyla işletmecilik veremez.

McDonald’s bu hakkı saklı tutar. Verilen işletmecilik bölge imtiyazı değil bir restoran işletmeciliğiyle sınırlı kalmaktadır.

Restoranın büyüklüğüne ve bölgesine göre sermaye değişiklik göstermektedir.

Yaklaşık McDonald’s işletmeciliği için harcayacağınız sermaye 400 bin ila 500 bin USD arasında değişmektedir.

10 yıllık sözleşme yapılır ve ilk olarak işletme adayı firmaya 30 bin USD başlangıç ücreti ödeyerek başlar.

İşletmeciler, lisans aldığı sürece, aylık satışları üzerinden belli bir yüzde ücreti ve isim hakkı ücreti ödemektedir.

McDonalds Bayilik Şartları

Günümüzde Bayilik veren firmalar listesine bakıldığında McDonalds firması üst sıralarda gelmektedir.

McDonald’s yemek şirketi zincirinin kaliteli bir iş organizasyonu ile tanınması ve en iyi lisans kaynaklarından birisi olmasının temel sebebi, bu elde ettiği başarısının büyük oranda işletmecilerinde bulunan üstün niteliklerine dayanır.

Tabii, bu başarılarını pekiştiren bazı unsurlar daha vardır, hemen hemen pek çok işletmenin sağlayamadığı ve yüksek kalitede verilen tüm konuları kapsayan McDonald’s eğitim ve destek programlarıdır.

İşletmecilerden Beklenen Özellikler ve Bayilik Başvurusu Yapma:

Başvuru yapılmadan önceki evrede McDonalds firması işletmecilerinden, girişimci, tuttuğunu koparan, başarma hırsına sahip, eski tecrübeleri, askerliğine dair bir sıkıntısı bulunmayan ve en önemlisi finansal yönden yatırım yapabilecek kadar güçlü olmak gibi özellikler istemektedir.

Kendi işine sahip olup, en karlı bayilik imkanına kavuşmak isteyen çoğu insan başvurmak istese de tabii ki gücü yetenler kabul görecektir.

Bu yatırım maliyeti ise 2 ile 4 milyon TL arasında dükkânın büyüklüğü ve tipine göre değişmektedir. İşletmeci ile yapılan sözleşmenin süresi 10 yıldır. Ve daha başlangıçta 100 bin TL ödenek sağlanır.

Başvuru işlemi ise web sitesi üzerinden CV eki ile yapılır. İstanbul’a mülakata çağrılan işletme adayları arasında üstün niteliklere sahip olanlar seçilip eğitim süreci başlar.

Bu eğitim süreci 6 ile 8 ay arasında değişen bir süresi vardır. İşletme adayları bu aşamayı da başarı ile tamamlar ise lisansı almaya hak kazanır.

McDonalds Bayilik Şartları

McDonald’s muhtemelen dünyadaki en büyük ve en çok tanınan fast-food zincirlerinden biridir. 100’den fazla ülkede hizmet veren McDonald’s restoranlarını her gün 58 milyondan fazla müşteri ziyaret etmektedir. Sahip olunan ve işletilen restoranların yaklaşık %85’i franchise veya ortak girişimdir.

Franchise sahipleri franchise bedeli ve pazarlama ücretlerini ve aynı zamanda aylık kira bedellerini ana firmaya ödemek zorundadır. McDonald’s bayiliğini nasıl alacağınızı öğrenmek istiyorsanız lütfen makaleyi okumaya devam edin.

McDonald’s bayiliği nasıl alınır?

1 – Seçilme niteliklerini yerine getirin. McDonald’s bayisi olmak için girişimci bir ruha ve başarma tutkusuna, özellikle insan yönetimi ve finansal yönetimde geniş tecrübelere, tüm zaman ve gücünü restoran yönetimi için harcama isteğine ve imkanına, McDonald’s işletmeciliğinin gerektirdiği yatırımları karşılayabilecek finansal imkanlara şahsen sahip olmak gerekir. McDonald’s resmi internet sitesini inceleyerek aranan özellikleri öğrenebilirsiniz.

Yatırım maliyeti restoranın tipine ve büyüklüğüne bağlı olmakla birlikte 400.000- 500.000 USD + KDV arasındadır. İşletmeci adayı McDonald’s’a 30.000 USD + KDV başlangıç ücreti öder. İşletmeci, lisans aldığı süre boyunca aylık net satışlar üzerinden reklam katkı payı, belli bir yüzde geliştirme ücreti ve isim hakkı ücreti ödemekle yükümlüdür.

2 – Resmi internet sitesinden ulaşabileceğiniz McDonald’s franchise başvuru formunu doldurun. Tamamlanmış başvuruyu online veya yazılı olarak resmi ofise gönderin.

3 – Seçim sürecini tamamlayın. Potansiyel franchise olarak seçildiyseniz ilk mülakat yapılacaktır. İstanbul’da McDonald’s tarafından uygun bulunan bir restoranda gerçekleşen 5 günlük “İş Başında Değerlendirme” (İBD) programı uygulanacaktır ve son aşamada üst yönetimle son bir mülakat gerçekleştirilecektir.

4 – Eğitiminizi tamamlayın. Eğitim programı katılım ve performansa bağlı olarak 6 – 8 ay sürmektedir. Tam zamanlı olan eğitim programı genellikle restoranlarda ve ayrıca merkez ofis tarafından verilen kurslarla takviye edilmektedir. İlk iki ay temel operasyon öğretilir ve geri kalan sürede de müdür sorumluluk ve görevleri gösterilir. Son aşamada da Hamburger Üniversitesi tarafından verilen “Restoran Liderlik Uygulamaları Kursu’na katılım sağlanmasıyla işletmecilik eğitimi tamamlanır. Sadece bu eğitim programını başarıyla tamamlayan kişiler McDonald’s lisansını alma imkanına kavuşabilirler.

5 – Restoranınızı açın. McDonald’s büyüme stratejilerine uygun olarak Türkiye genelinde nerelerde restoran açılacağını bir öncelik sırasına koyar ve uygun bir emlak bulduğu takdirde gayrimenkulü kiralar veya satın alır. Tadilat projeleri, inşaat işleri, dekorasyon ve ekipmanının tespiti ile ilgili yatırım McDonald’s tarafından yapılır. İşletmeciler restoranın başına geçerken mutfak ekipmanları, oturma grupları, dekor ve iç-dış reklam panoları gibi eşyaların yatırımını yapar.

6 – McDonald’s tüm işletmecilere birinci günden itibaren yoğun ve kaliteli eğitimler, restoran dekorasyonu ve ekipman yerleşimi, ulusal ve lokal pazarlama destekleri, mal ve hizmet standartlarının sürekliliğini sağlamaya yönelik malzeme alımı ve kalite kontrol hizmetleri, ürün araştırma ve geliştirme gibi konularla ilgili destek ve danışmanlık hizmetleri verir.

İpucu

Günlük faaliyetleri kişisel olarak denetlemek için plan yapın çünkü McDonald’s görevi başında bulunmayan işletme sahiplerine izin vermez.

Fast food sektöründe iş kurmak isteyenler için bu sektördeki bayilik veren firmaları ve bayilik fırsatlarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir