Binance

Lösemi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lösemi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?
Lösemi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Toplumda kan kanseri olarak bilinen lösemi kemik iliğinden kaynaklanan ölümcül bir hastalıktır. Lösemi ile birlikte kan hücreleri kontrolsüz bir biçimde çoğalmaya başlar. Kanser virüsü kemik iliğinden başlayıp tüm vücuda yayılmaya başlar.

Tedavi edilmeyen lösemi hastanın ölümüne yol açar. Bu yüzden kısa sürede teşhis edilip tedavi sürecine başlanmalıdır. Radyasyon durumlarına maruz kalmak, kimyasal tarım ilaçları lösemi oluşumunu tetikler. Oluşum nedeni tam olarak bilinmeyen lösemi hakkında araştırma çalışmaları hala devam etmektedir. Lösemi için kök hücre nakli tedavisi uygulanır.

Lösemi akut ve kronik olmak üzere iki şekilde görülür. Akut lösemi aniden ortaya çıkar. Zamanında tanısı yapılmayan losemi sonunda hasta ölür. Çocuklarda çok görülen akut lösemi her yaş gurubu bireyde gorulen bir kanserdir. Cilt ve mide kanaması meydana gelir.

Akut losemi sonunda kansızlık ortaya çıkar. Organlar bozulmaya başlar. Akut losemi teşhisini sadece onkoloji uzmanları koyabilir. Kronik lösemi akut losemiye göre daha yavaş ilerler. Tedavisi akut lösemiye göre daha kolaydır. Hücrelerin anormal bir şekilde çoğalması ile ortaya çıkar. 60 yaş üstü yaşlılarda daha sık görülür.

Lösemi nedeni tam olarak bilinmez. Uzman doktorlar çevresel ve genetik faktörlerin etkili olduğunu düşünmektedir. Sanayi bölgesinde kimyasal ilaçlarla uğraşanlarda lösemi rahatsızlığı görülür. Genetik hastalık, down sendromu gibi durumda olan bireylerde görülür. Hava kirliliği, gıda maddelerinde yer alan katkı maddeleri lösemiyi tetikler.

Lösemi hastalığının bir çok önemli belirtisi vardır. Kansızlık, soluk alıp vermede zorluk, halsiz olma, kolay yorulma, nefes darlığı, diş eti kanaması, burun kanaması, morarma, kırmızı döküntüler, gece terlemesi, cilt altı kanaması hastalığın en belirgin belirtileridir. Tedavide hastanın hayat hikayesi dinlenir. Muayene ile kemik iliği incelenir. Hastanın kan sayımı yapılır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir