Binance

Kült Film Ne Demektir?

Kült Film Ne Demektir?

Kült Film Ne Demektir?

‘Kült Film’ teriminin ne olduğuna değinmeden önce, ‘kült’ kelimesinin nereden türediğini öğrenmekte yarar vardır.

Kült kelimesi batı dillerinden olan Latinceden gelmiş, ‘cultus’ yani tapınma anlamına gelmektedir.

Bu terimin ilk anlamı, Türk Dil Kurumu’na göre ‘din’ olmakla birlikte, yan anlamı olarak da, bir dönemde aşırı ilgi gören film, anlamına gelmektedir, ama bu ‘aşırı ilgi gören’ ifadesi yanlış anlaşılmamalıdır.

Bu ifade, o filmin belli başlı izleyici kitlesi olduğunu, herkes sevmesi muhtemel bir film olmadığını göstermektedir.Kült Filmlerin İzleyicileri

Kült film denildiğinde akla gelmesi gereken ilk şey, bu film yapımlarının büyük kitleler tarafından beğenilmesi değil de, sınırlı sayıda kitleler tarafından beğenilmesi anlamına gelmektedir.

Bir filmin kült film olarak adlandırılabilmesi için o filmin özgün olmasıyla birlikte bir saygınlık kazanması ve aynı zamanda diğer filmlerden farklı olmasıdır.

Bu filmlerin beğeni kitlesi, sıradan filmlerin beğeni kapasitesini oluşturmaz.

Kült filmleri beğenen insanlar, aynı zamanda da onlara taparlar, herkesten daha çok severek yaşamlarında o filmi benimsemeye çalışırlar.

Bu nedenle, bir filmin izlenme sayısının çok olması ve popülerlik derecesinde beğenilmesi, o filmi ‘Kült Film’ kategorisine koymaz.

Kült filmler, izleyici kitlesi içerisinde tutkuyla izlenmesi ile birlikte, defalarca izlenebilir. Fakat kült film kavramı herkes için öznel bir ifadedir.

Her kült film iyi olmak zorunda değildir. Bu yüzden, kült filmler insanların kendi zevklerine göre nitelendirilen filmlerdir.

Bir filmi kült film yapan en önemli özellikler, izleyici kitlesinin o filmi hiçbir zaman bıkmayarak defalarca izlemesi, filmin belirli bir sayıda hayran kitlesinin oluşması ve aynı zamanda, o filme ait kıyafetler, müzikler ve replikler döneme damgasını vuran unsurlar ise, o filme kült film demek mümkündür.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir