Binance

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredi kartını yanlış kullandıkları için bankalar ile sorun yaşayan, hatta icralık olarak hayatlarında büyük problem yaşayan kişilerin varlığı, düzenli ödemeler yapsa bile, birçok kullanıcının kredi kartlarını kapattırmasına sebep olmuştur. Bu durum, kişilerin kendilerine tam anlamı ile güvenmemelerinden dolayı kaynaklanmış olsa da, zaman zaman oluşabilecek acil nakit ihtiyaçlarında problemler çıkarabilecektir. Bundan dolayı, farklı bir nakit bulma arayışında olan kişilerin karşılarına kredili mevduat hesabı çıkmaktadır. Bu hesaplar, adından da anlaşılacağı gibi vadesiz mevduat hesaplarından herhangi bir farkı bulunmayan hesaplardır. Herhangi bir işlem ücreti ödemek durumunda kalmadan nakit çekimi yapabileceğiniz, alışverişlerinizde kullanabileceğiniz bu vadesiz mevduat hesaplarında, acil nakit ihtiyaçları için yeterli bakiyeniz bulunmuyorsa, az önce bahsetmiş olduğumuz kredi özelliğini açtırabilirsiniz.

Bu özellik sayesinde, vadesiz mevduat hesabınızda herhangi bir birikiminiz olmasa bile, harcamalarınızı gerçekleştirebileceksiniz. Kredi kartına benzetebileceğiniz bu özellikte ise bilinmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlara baktığımız zaman, çekilen ya da harcanan tutarların ödenirken, belirli faizler ile ödeneceğini söyleyebiliriz. Eksi yönlü bakiyenizin ne kadar limitte olmasını istiyorsanız, kredili mevduat hesabı açtırırken bankanıza başvuruyorsunuz. Bunun ardından da mevcut vadesiz mevduat hesabınıza ya da yeni açtıracağınız hesabınıza kredili özellik eklenecektir.

Kredili Mevduat Hesabı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kredili mevduat hesabı kullanacak olan kişilerin oldukça dikkatli olması gerekecektir. Çünkü, yapılacak olan eksi yönlü harcamalar sırasında, az önce de belirttiğimiz gibi faiz oranları işlenecektir. Fakat, bu faiz oranları günlük yansıtılmaktadır. Bundan dolayı, ödemekte zorlanacağınız tutarlarda herhangi bir eksi yönlü harcama yapmamalısınız. Aksi taktirde, ödemelerinizi geciktirdiğinizden dolayı, faiz konusunda problemler yaşayabilirsiniz. Bunun dışında kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de bu hesapları kimlerin kullanabileceğidir. Öncelikle, bu hesabın kullanımı için düzenli bir gelirinizin olması yeterli olacaktır. Bu gelirinizi resmi bir şekilde bankanıza beyan edebilirseniz ya da sürekli çalıştığınız bir banka var ise, bunu bile yapmadan kredili özelliği vadesiz mevduat hesabınızda aktif hale getirebilirsiiz. Bu vadesiz mevduat hesapları hakkında bilmeniz gereken diğer bir durum ise, hesabınız ile taksitli bir şekilde alışveriş yapamayacağınızdır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.