Binance

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar
Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Günümüzde Kkb yani Kredi Kayıt Bürosudur müşteride ya da ticari tüketiciyseniz bile mutlaka sistemde kaydınız bulunmaktadır. Bu sistemin ana fikri olumlu olumsuz herşeyi takip eder ve buna göre kredi notu verir.

Eğer kredi notunuz düşük ise riskli eğer kredi notunuz yüksek ise müşteri iyi grupta yer alır bu durumda notu düşük olanlar kredi işlemlerini yapamazken kredi notu yükseklerde ise bankacılık işlemlerinde rahatlıkla kredi alabilmektedir.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Banka Var mı?

Günümüzde kredi sicili bozuk olana kredi veren banka bulunmamaktadır ama bazı kuruluşlarda ayrıcalıklar vardır. Kredi alabilmek için sicilinin düzeltilmesi tek şarttır.

Banka Sicili Düşük İse Nasıl Düzeltilir?

Banka tarafından verilen 90 gün süresi içinde borcunuzu ödemediyseniz yasal işlemler başlatılır ve kara listeye alınır bu durumda kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar bulunmamaktadır.

Kredi Kartı Bürosu tarafından oluşturulan sicil tutanağının silinmesi için 5 sene geçmesi gerekmektedir. Bu 5 sene içinde kredi ve kredi kartı gibi işlemler yapamazsınız yapmaya kalksanız bile işleminiz banka tarafından reddedilecektir.

Sicili temizlenince istediğiniz işlemi yapabilir kredi ya da kredi başvuruları yapabilirsiniz ama kredi notunuzu yükseltmenizde yarar vardır bunun içinde düzenli bir şekilde ödemelerinizi yapmalısınız ve zamanını kaçırmamalısınız.

Kredi Sicili Affı

Sicil affı nadiren oluşan bir aftır, bankalarda kredi alıp ödeyemeyip kara liste grubuna dahil kredi sicili bozuk olana kredi veren bankaların uyguladığı genel bir aftır.

Sicil affının kapsadığı borçlar şunlardır;

Kredi kartı borçları, kredi borçları ve çek senet borcu grubundakiler sicil affı grubundadır.

Sicil affı hakkı veren bankalar ise genellikle olduğu gibi Ziraat, Akbank, İş bankası, TEB, Denizbank, Garanti bankası, Yapı kredisi bankası, Qnb finansbank, Halkbank ve Vakıfbanktır kredi almak isteyenler ise öncellikle Kkb risk değerlendirme raporunu doldurmalıdır.

Sicil affından yararlanabilmek için yasa yürürülüğe girdiği andan itibaren 6 ay içinde kredi ve kredi kartları borcu ödenmeli ya da borç yapılandırılma isteğinde bulunulmalıdır.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi sicilinizi temizlemek için öncelikle mevcut borçlardan kurtulmalısınızdır bu yüzden bazı seçeneklerden birini seçebilirsiniz bunlar; Borç yapılandırma söz ya da kredi türündeki seçeneklerdir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir