Binance

Kredi Notum Ne Zaman Yükselir ?

Finansal istikrarımızın bir sembolü olan kredi notumuz hakkında, o kadar fazla bilgi bulunmaktadır ki, bu durum da kişilerin kafasını oldukça karıştırmaktadır. Öyle bir algı oluşturulmuş durumdadır ki, tek bir ödeme aksaklığı ile kredi notunun yerle bir olacağı ya da çok zor bir şekilde yükselişe geçeceği düşünülmektedir. Fakat, böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Özellikle kredi notu ne zaman yükselir konusunda merakların varsa, yazımızın devamını kesinlikle okumalısınız.

Belirli kurallar çerçevesinde belirlenen kredi notunun neye göre artıp neye göre yükseldiği, artık bilinmektedir. Burada, kredi notum ne zaman yükselir diye merak edenlere, hem cevap hem de tavsiyelerde bulunacağız. Kredi notunuzu arttıracak ve sonuca ne kadar sürede ulaşmanızı sağlayacak yöntemler, şu şekilde sıralanabilir.

  • Kredi notunuz kaç olursa olsun, ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekmektedir.
  • Her ödemeniz ile birlikte, Findeks üzerinden ya da bankanızın sunduğu hizmetlerden faydalanarak kredi notunuzu sorgulamanız gereksizdir. Çünkü, kredi notunuzda ödemelerinize bağlı olarak ortaya çıkacak azalış ve artışlar, yaklaşık olarak 45 gün içerisinde Findeks sistemine düşecektir.
  • Bundan dolayı, 45 günlük süreyi ve bundan sonrasını çok iyi bir şekilde değerlendirmelisiniz.
  • Kredi notunu yükseltmek için çaba sarfeden kişiler, yukarıda bahsettiğimiz 45 günü kesinlikle çözüm süresi olarak görmemelidir. Çünkü, kredi notunuzun, bankalardan işlem yapabilecek seviyelere gelmesi, sizin ödemelerinize bağlı olarak üç ay sürebileceği gibi bir yıl da sürebilecektir.

Kredi notu yükseltmek ile meşgul olanların, görüleceği gibi net bir tarih alabilmeleri mümkün değildir. Uzun bir süreç olarak görünse de, çok yüksek borcu olan kişiler, çok daha hızlı bir şekilde kredi notlarını yükseltebilecektir. Bunun nedeni, aksatmadan borçların ödenmesi, toplu bir şekilde borcun kapatılması ya da kişinin borcunu öderken, bir yandan da bankada birikim yapması etkili olabilecektir. Bundan dolayı, kredi notum ne zaman yükselir diye merak edenler, bu süreci kısaltmak için, ilk olarak borçlarını düzene koymalı ardından da bankada bir birikim yapmaya başlamalıdır. Bu birikim, bankalar tarafından olumlu değerlendirilecek ve Findeks notunuza da olumlu yansıyacaktır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.