Binance

Kredi Notu Arttırmak İçin 5 Yol

Kişilerin kullanmış oldukları kredi ya da kredi kartlarının limitleri ne olursa olsun, zaman zaman çok zor şartlarda kaldıklarından dolayı ödemelerini geciktirmektedirler. Bu gecikmeler de hepimizin bildiği üzere önce kredi notlarımızı düşürmekte, ardından da ödeme hala yapılamadıysa, idari takip sürecine girilmesine sebebiyet vermektedir. Eğer bu süreçlerden dolayı kredi notunuz düşmüşse ve kredi notumu arttırmak istiyorum diyorsanız, sizler için kesin etki sağlayacak beş farklı yoldan bahsedeceğiz. Fakat, kredi notumu arttırmak istiyorum düşüncesinde olan kişilerin, bahsetmiş olduğumuz adımların tamamını eksiksiz ve atlamadan uygulamaları gerekmektedir.  İşte kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltecek beş yok.

  • İlk yöntemimiz, ödenmesi gereken borçların tespitinden yana olacaktır. Tüm bankalara olan borçlarınızı hesaplayın ve geliriniz ile bu borçların hangi tutarlarda ödeneceğini belirleyin. Borç ödenmesi için gelirinizin üçte ikisini ayırmanız gerekecektir. Bunun ardından borçlarınız hem hızlı hem de geciktirilmeden yatırılırsa, kredi notunuz bir anda hızlı bir şekilde artacaktır. Kredi notu, günlük olarak belirlenmez ve olumlu yansımalar için üç ay kadar beklemek gerekecektir. O yüzden kesinlikle aceleci davranmıyoruz.
  • Eğer farklı bankalara olan borçlarınızı takip etmekte zorlanıyorsanız, iki farklı yol karşınıza çıkacak. Birincisi otomatik ödeme talimatı, ikincisi ise, bankaların sunduğu borç transfer kredisidir. Bu kredi türü ile, tüm bankalardaki borçlarınızı tek bir kredi borcuymuş gibi birleştirebileceksiniz.
  • Kredi notumu arttırmak istiyorum diyen kişiler, bankalar güven vermek için, alışverişlerinin tamamını banka kartları ya da kredi kartları ile yapmalıdırlar. Bu dönemde, tasarrufların bankalarda biriktirilmesi ya da bireysel emeklilik hesabı açtırılması, bankaların sizi birikim yaptığınız yönünde değerlendirmesine neden olur. Bu yüzden bu iki aşamayı atlamamalısınız.
  • Kredi notunuzun yükselişe geçtiğinden emin olmak için üç ay boyunca beklememizin gerektiğini yukarıda bahsetmiştik. Bu süre dolana kadar, hiçbir bankadan kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmamanız gerekmektedir.
  • Diğer dört adımı tamamlarken hem borçları düzenli ödediniz, hem de bankalara birikim yapabildiğinizi gösterdiniz. Şimdi kredi notunuzu sorgulamanın zamanı geldi. Eğer kredi notunuz, Türkiye ortalamasının üzerine çıktıysa, küçük limitlerde işlemler için bankalara başvurabilirsiniz.

 

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.