Binance

Kredi Limiti Mi Kredi Notu Mu Önemlidir?

Kredi Limiti Mi Kredi Notu Mu Önemlidir?
Kredi Limiti Mi Kredi Notu Mu Önemlidir?

Kredi Limiti Mi Kredi Notu Mu Önemlidir?

Bankalar ile çalışanların sıkça karşılaştığı iki sorun bulunuyor. Bunlardan ilki kredi notu. Çünkü bankaların çalıştığı merkezi kayıt kuruluşu her bireyin kredi notunu ölçerek bankalarınmüşteri ile ilgili öngörüde bulunmasını sağlıyor. Dolayısıyla daha önce ödeme kaynaklı problem yaşamış bireylerin bu kayıt kuruluşundaki notu düşüyor.

Bireylerin karşılaştığı diğer sorun ise kredi limiti. Bireyler kayıt altındaki gelirlerinin 4 katına kadar kredili ürün kullanabiliyor.

İhtiyaç ya da konut kredilerinde bu limit bir sorun teşkil etmese de kredi kartı alınmak istendiğinde kişilerin karşısına bu limit mutlaka ortaya çıkıyor. Bu noktada bireylerin aklında kredi limiti mi kredi notu mu önemlidir şeklinde bir soru oluşuyor.

Öncelikle Kredi Notu

Kredi notu bankaların istediği limitin altına düşen bireyler kredi kartı da dahil olmak üzere kredili ürün kullanımında muhakkak problem yaşarlar.

Ödeme güvensizliği denilen problem ortaya çıktığında bireyler ya çok düşük kredi kartlarını alabilirler ya da maaş anlaşmalı oldukları bankalar ile ipotekli ürünler konusunda anlaşırlar.

Ancak kara liste denilen durum söz konusu ise, müşterinin limitinde herhangi bir problem olmasa dahi kredili ürün kullandırılmaz. Bu noktada kredi limitinin uygun olması bankaları kredili ürün vermesine yeterli bir durum değildir.

Kredi Limiti İkinci Kıstas

Kredi notu uygun olan ancak pek çok bankada kredili ürünü bulunan kişilerin karşısına da olumsuz yanıtlar çıkabilir. Ancak ahlakı riziko anlamında herhangi bir problemi bulunmayan, kredili ürünlerini farklı ticari faaliyetler için kullanmayan ve bankanın olumlu nitelikteki müşteriler için aynı durum söz konusu olmaz. Yani bu müşterilerin kredi limiti yetersiz olsa dahi banka dağılımda opsiyon tanınabilir.

Yani kredi limiti mi kredi notu mu önemlidir sorusuna ilk aşamada kredi limiti ikinci aşamada kredi notu şeklinde bir cevap verilebilir. Aynı şekilde kredi limiti dolu ve ödeme düzensizliği yaşamış olan notu düşük müşteriler için bankalar herhangi bir limit artışına gitmez.

Çünkü bu tarz müşterilerin ödeme güçlüğü içinde olduğunu tahmin etmek zor değildir. Bu nedenle bankalar bu müşterilere kredi aşamasında olumsuz yaklaşırlar ya da ret cevabı verilirler.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir