Binance

Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı?

Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı?
Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı?

Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı?

Adeta bireylerin korkulu rüyası olan kredi kartları, aslında sanıldığı kadar kötü bir araç değildir. Kredi kartına yönelik olumsuz düşünceleri dikkate almadan önce, kişilerin neden bu kadar olumsuz düşünceler içerisinde olduğunu düşünmek, bizleri doğruya daha çabuk ulaştıracaktır. İlk olarak, kredi kartı nasıl kullanılmalı konusunda kişilerin çok dikkatsiz bir tavır içerisinde oldukları bilinmelidir.

Kredi kartı geliştirildiğinden bu güne kadar, sürekli olarak bir harcama değil, tam aksine bir ödeme aracı olarak geliştirildiğinden söz edilmektedir. Ama, kullanıcılar, sanki bu yol ile yapacakları harcamaları hiçbir zaman geri ödemeyecekmişçesine harcamalar yapmaktadır.

Harcamalarına limit koyamamalarının sebebi ise, ne kadar harcarlarsa harcasınlar, hesap kesim tarihinde asgari ödeme tutarının çok kolay bir şekilde ödeneceği düşüncesidir. Fakat bunun ne kadar yanlış bir düşünce olduğunu, kredi kartı nasıl kullanılmalı konusundaki maddelerimizden daha iyi anlayacaksınız.

  • Yukarıda da belirttiğimiz üzere, kredi kartlarını harcama değil, ödeme aracı olarak kullanmalısınız. Bunu nasıl yapacağınız konusuna gelince de, mevcut gelirinizi dikkate almalısınız. Eğer çok yüksek bütçeli bir alışveriş yapılacaksa, ödemede kolaylık sağlanabilmesi için taksitli alışverişler yapılmalıdır.
  • Kredi kartınız ile harcama yaparken, sanki birisinden borç alıyormuş ve günü geldiğinde bu borcu geri ödeyeceğinizi düşünmelisiniz. Bundan dolayı, asgari ödeme tutarını değil, dönem borcunuzu dikkate almalısınız. Eğer bu kurala uymazsanız, ilerleyen dönemlerde asgari tutarları ödedikten 24 saat sonra, ödediğiniz tutarı nakit avans olarak geri çekerken kendinizi bulabilirsiniz.
  • Hesap kesim tarihinizi maaşınızın yattığı ya da elinize geçecek paraların denk geldiği zamana göre ayarlamalısınız. Bu sayede, ödemelerinizi daha kolay yapabilirsiniz.
  • Kredi kartı limitlerinizi bankaya talimat vererek otomatik arttırmamalısınız. Limitinizi gelirinize göre ayarlamalı ve toplam limitiniz, toplam gelirinizin en fazla yarısına denk gelmelidir.
  • Kredi kartı nasıl kullanılmalı konusunda, söyleyeceğimiz en son durum ise, güven konusudur. Çünkü, birçok kişi ödeme gününü düşünmeden kredi kartı olduğu düşüncesi ile harcamalarını yapmaktadır. Bu en büyük hatadır. Kesinlikle kredi kartınıza güvenerek işlem yapmamalısınız.

Eğer bu kurallara uyabilirseniz, kredi kartının hayatımız için zorlaştırıcı değil, kolaylaştırıcı etkilerini görür ve bankalar ile de olumsuz konularda görüşme yapmamış olursunuz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir