Binance

Kredi Kartı Borcu Kaç Günde Ödenmezse Avukatlık Olur?

Kredi Kartı Borcu Kaç Günde Ödenmezse Avukatlık Olur?
Kredi Kartı Borcu Kaç Günde Ödenmezse Avukatlık Olur?

Kredi Kartı Borcu Kaç Günde Ödenmezse Avukatlık Olur?

Kredi kartı müşteriye banka tarafından verilen ve limitli ya da limitsiz olarak kullanıma açılan, her ayın belli tarihlerinde de ödeme yapılması gereken karttır.

Kredi kartı kullanımında en önemli olan husus borçların zamanında ve tam olarak ödenmesinin gerekliliğidir. Şayet borçlar zamanında ve tam olarak ödenemiyorsa en azından kartın asgari tutarı ödenmeli ve karta bloke konulmaması sağlanmalıdır. Peki, kredi kartı borcu kaç günde ödenmezse avukatlık olur?

Kredi kartı borcunuzu ödemeniz gereken tarihin üzerinden bir ay geçtikten sonra banka hesabınızı kapatacaktır. Dolayısıyla kart üzerinden harcama yapamayacaksınız.

Banka sizi 30 gün borçlular dosyasına alarak size ödemeniz yapmanız konusunda bir tebligat gönderecektir. Eğer ki tebligatı dikkate alır ve ödemenizi yaparsanız avukatlık bir sorunla karşılaşmazsınız.

Ancak kredi kartı borcunuzu yine ödememeniz halinde bir ay sonra dosyanı 60 gün borçlular dosyasına alınacak ve size ikinci bir tebligat gönderilecektir.

Size gönderilmiş olan bu ikinci tebligatta ödeme yapmazsanız ya da ödeme yapacağınıza dair bir yapılandırma yoluna gitmezseniz dosyanız 30 gün sonra 90 gün borçlular dosyasına alınacaktır.

90 gün borçlular dosyası sizin banka içinde gelebileceğiniz son seviyedir. Size banka tarafından üçüncü ve son kez bir tebligat daha yapılacaktır.

Bu tebligatta borcunuzu ödemeniz ve ödemediğiniz takdirde dosyanızın avukata bildirileceği tarafınıza bildirilecektir. Bu tebligatı da dikkate almamanız halinde artık borcunuz avukatlık olmuştur.

Borcun Avukatlık Olmasından Sonraki Aşamalar

Borcunuz avukatlık olduktan hemen sonra avukat icra yoluna başvurmayacaktır. Çünkü anlaşmak hem sizin tarafınızdan hem de avukat tarafından daha avantajlı bir seçenek olmaktadır.

Eğer ki anlaşma yoluna gitmeyi tercih ederseniz borcunuz taksitlendirilecek ve taahhüt vermeniz istenecektir.

Taahhüt vermeniz sizin borcunuzu ödememeniz halinde hapse girmenize sebep olacaktır. Bunun için ödeme yapmaya gücünüz yoksa kesinlikle taahhüt vermemelisiniz.

Borcunuz avukatlık olduktan sonra anlaşma yoluna gitmiyorsanız avukat icra için evinize gelecektir. Ancak ilk gelindiğinde evinizde icra işlemi yapılmayacak yalnızca evinizde keşif yapılacaktır.

Evinizdeki malların ederi hesap edilecektir. Bu işlem avukat tarafından caydırıcı olmak adına yapılmaktadır. Ancak borcunuzu ödemek girişiminde bulunmamanız halinde ikinci sefer evinize haciz için gelinecektir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir