Kredi Kartı Borçlarının Taksitlendirilmesi ile İlgili Genel Bilgiler

Kredi Kartı Borçlarının Taksitlendirilmesi ile İlgili Genel Bilgiler
Kredi Kartı Borçlarının Taksitlendirilmesi ile İlgili Genel Bilgiler

Günümüz itibariyle kredi kartı borçlarının taksitlendirilmesi oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kredi kartları ilk kullanılmaya başlandığında isteyen herkese verilmiyordu, kredi kartı alabilmek için belir bir seviyenin üzerinde gelire sahip olmanız istenmekteydi.

Zaman geçtikçe kart almak için istenen gelir seviyesi düşürülmeye başlandı. Böylelikle kredi kartı kullanıcısı sayısı artmaya başladı. Bankalar istemeyen kişilere dahi kredi kartı önerileri götürmeye başladı.

Herkesin cebinde 3 – 4 tane kredi oldu. Alış – veriş konusunda yeterince bilinçli olmayan kişilerin borçları büyümeye başladı.
Oluşan kredi kartı borçlarını asgari tutarı ödeyerek kontrol altında tutmayı denediler fakat asgari tutardan sonra kalan borca faiz işletildiği için borç azalmak yerine artmaya devam etti.
Başka çözüm yolları arayan insanlar, başka bankalara ait kredi kartlarını kullanarak borçlarını kapatmayı deneseler de borcu borçla kapatma girişimi borçların azalmasına sağlamadı.
Ciddi bir toplumsal soruna dönüşen kredi kartı sorunu önlenemiyor ve sürekli büyüyordu.

Kredi Kartı Borçlarının Taksitlendirilmesi Düzenlemesinin Sebepleri

İnsanlar bu defa da bankalardan kredi çekerek kredi kartı borçlarını ödemeyi denediler. Tüketici kredilerini bu amaç için kullandılar fakat tüketici kredisinin vadesi az olduğu bu da tam bir çözüm olmamıştır.

Büyüyen sorunu engellemek için devlet yetkilileri yasal düzenleme yapmak zorunda kaldı ve kredi kartı borçlarının taksitlendirilmesi böylelikle gündeme gelmiş oldu.
Yapılan düzenleme ile makul bir faiz oranı ile borçların 72 aya varan vade seçenekleri ile taksitlendirilmesi planlanmıştır. Devlet kurumları da bu bu uygulamayı teşvik edecekti.
Düzenlemeden sonra kredi kartı borçlarının taksitlendirilmesi başlamış oldu.
Düzenleme sayesinde insanlar 6 yıl gibi uzun bir sürede borçlarını ödeme fırsatı bulmuş ve borçlarından tamamen kurtulmuş olacak.
Borç yükü altında ezilen insanlar için çok büyük bir fırsattı bu durum ve insanlar bu fırsatı kullanmışlardır.

Yapılan düzenleme ile bankalar kampanyalar yapmışlar ve kredi kartı borçlarının taksitlendirilmesi vaat edilerek borçlarıyla kredi kartlarını kendi bankalarına taşımalarını önermişlerdir. Bu borçlanmada uygulanacak faiz makul seviyelerde tutulmaya çalışılmıştır.

Bu borç düzenlemesi herkesi kapsamamaktadır. Bankalar başvuru sahibinin ödeme gücünü dikkate alarak kredi kartı borçlarının taksitlendirilmesi durumunu kabul ya da reddedecek.
Bu kişiler için ise borçlarını kontrol almalarına yardımcı olmak için eğer birden fazla kredi kartı kullanıyorsa, kartların tek bir bankada toplanması önerilecek.
Böylece daha bilinçli bir tüketim yapılmasına katkı bulunulmuş olacaktır.
Ayrıca bu kişiler bankalardan yeni kredi kartı ya da kredi istediğinde bankalar kredi isteyen kişinin ödeme sorunu yaşadığını Kredi Kayıt Bürosu’nun vermiş olduğu kredi notu ile anlayacak ve yapmış olduğu bütün başvurular reddedilecektir. Kredi Kayıt Bürosu’nun bu işlevi çok önemlidir.

Kimler Kredi Kartı Borçlarının Taksitlendirilmesi Düzenlemesinden Faydalanabilir?

Kredi kartı borçlarının taksitlendirilmesi yapılırken herkese 72 ay vade yapılmayacağını, borç sahibinin isteğine göre bu sürenin belirleneceği belirtilmektedir. İsteyen 36 ay, isteyen 48 ay seçeneğini seçebilmektedir.

Ayrıca bu taksitlendirme imkanından bütün borç sahipleri faydalanamayacaktır. Bu düzenleme ile borcundan dolayı kanuni takibe düşmüş kişilere taksitlendirme yapma imkanı verilmemektedir.
Borcunu ödeme ciddi sıkıntı çeken fakat asgari ödeme tutarını bir şekilde ödeyerek yasal takibe düşmemiş kişiler taksitlendirme yapabilirler.
Böylece yasala takibe düşmüş borçlular dışında bulunanlar borçlarını ödemede büyük bir kolaylık şansı elde etmektedirler.
Toplumsal bir soruna dönüşen kredi kartı borçları böylelikle kontrol altına alınmış ve daha da büyümesine yönelik adım atılmıştır.
Tüketicilerin ve özellikle bankaların kredi kartı konusunda daha hassas davranması gerekmektedir. Bilinçsiz bir tüketicinin eline geçen kredi kartı, kart sahibi ve ailesi için ciddi bir soruna dönüşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir