Kredi Kartı Borçları ve Haciz İşlemleri Hakkında Genel Bilgiler

Kredi Kartı Borçları ve Haciz İşlemleri Hakkında Genel Bilgiler
Kredi Kartı Borçları ve Haciz İşlemleri Hakkında Genel Bilgiler

Kredi kartlarını artık kullanan insan ve işyeri bakımından oldukça yaygınlaşmıştır.

Kredi kartı ile yapılan harcamalar ekstre ile bildirildikten sonra ödenmektedir. Ya da alınan ürün taksitli olarak alınır ve taksi taksit ödenmektedir.

Duruma başka bir açıdan bakmak gerekirse kredi kartları aracılığıyla bankalardan borç alınmış olunmaktadır. Ve alınan borçları zamanında ödemek gerekmektedir.
Zamanında ödenmeyen borçlar ile ilgili bankaların uyguladıkları prosedür mevcuttur.
Kredi kartı borçları ve haciz işlemleri uygulanan bu prosedür gereği değerlendirilmektedir.
Kredi kartı borcunuzu 3 ay yani 90 gün boyunca ödemez iseniz banka sizinle olan durumla artık ilgilenmez ve yasal takip için icra dairesine durumu bildirir.
90 günlük süre sonunda banka ile isteseniz de bir anlaşma yapamazsınız çünkü banka tamamen aradan çekilmiştir. Bundan sonraki işlemlerle icra dairesi ilgilenecektir.

Kredi Kartı Borçları ve Haciz İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ödemediğiniz kredi kartı borçları sebebiyle icra dairesine düştükten sonra dairenin avukatları sizinle iletişim kuracak ve yasal bildirimde bulunacaktır.

Yasal bildirimi aldıktan sonra 7 günlük bir süreniz bulunmaktadır. Bu süre içerisinde itiraz hakkınız bulunmaktadır.
Bu süre içerisinde borç ödeme veya itiraz işlemlerinden birisini uygulamadıysanız haciz süreci sizin için başlamış demektir.
Ve kendinizi kredi kartı borçları ve haciz işlemleri gibi bir durumun tam ortasında bulmuşsunuzdur demektir. Haciz işlemleri için öncelikle maaşınız tercih edilir.
Bunun için maaşınızı resmi olarak aldığınız bilinmelidir. Yani sigortalı bir işte çalışıyor iseniz maaşınıza haciz işlemi uygulanabilir.
Sigortasız çalışanların maaşlarına haciz uygulamak mümkün değildir. Sigortalı olarak çalıştığınız bir işiniz var ise resmi yazılar yazılarak işyeri sahibine gönderilir.
Maaşınızın tamamı değil, dörtte biri haczedilir. Geriye kalan kısım size bırakılır. Fakat iş yerinden maaş dışında aldığınız ek ödeme alıyor iseniz bu tutarın tamamı haczedilecektir.

Kredi Kartı Borçları ve Haciz İşlemleri : Maaş ve Ev Haczi Hangi Şartlarda Olur?

Kredi kartı borçları ve haciz işlemleri konusunda bir diğer hususta eğer sigortalı bir işte çalışmıyor ve resmi bir maşınız yok ise ne olacağıdır.

Bu durumda eviniz ve var ise aracınıza haciz işlemi uygulanacaktır. Buradaki haciz işlemi uygulanırken de belli kurallar vardır.
Kamyonla gelip evde ne var ne yoksa doldurulup haczedilme gibi bir durum yoktur. Haciz memurları eve geldiklerinde evde yaşayan insanlar için temel gereksinim olan eşyaları haczedemez. Bu eşyalardan 1’ den fazla olması durumunda haciz edilir.
Evde bulunan altın, para türü gibi kıymetli olanlar haciz edilir.
Haciz işlemlerinde birde şöyle bir durum vardır; haciz edilen eşyaların değeri düşük ise, asgari ücretle çalışan birinin maaşının 5 katından düşük ise eşyalara haciz uygulanır ve borçluya emanet olarak bırakılır.

Kredi kartı borçları ve haciz işlemleri can sıkıcı bir konu olup hapisle sonuçlanabilmektedir. Ülkemizdeki yasalara göre banka borcundan dolayı hapse girmeniz mümkün değildir.

Fakat icraya düştükten sonra icra memurları sizinle görüştükten sonra borcunuzu ödemeyi taahhüt eder ve bununla ilgili evrakı imzalarsanız durum farklılaşır.
Taahhütte bulunur ve borcunuzu ödemez iseniz hapis yatma olasılığınız vardır. Eğer borcu ödeyecek gücünüz yok ise taahhütte bulunmayınız.
Kredi kartı borçları ve haciz işlemleri kimsenin karşılaşmak istemeyeceği konulardandır.
Kredi kartları sebebiyle icraya düşmeden önce borçlarınızı muhakkak yapılandırarak bankanız ile yeni bir ödeme planı üzerinde anlaşma yoluna gitmek sizin için çok daha faydalı olacaktır.
İcraya düştükten sonra işler daha zor ve masraflı olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir