Binance

Kredi Dosya Masrafını İade Alabilir miyiz? 

Kredi Dosya Masrafını İade Alabilir miyiz?
Kredi Dosya Masrafını İade Alabilir miyiz?

Kredi Dosya Masrafını İade Alabilir miyiz?

Bankalardan çekmiş olduğunuz krediler için neredeyse tüm bankalar masraf adı altında bir takım ücretler almaktadır. Bu ücretleri verilen hizmetlerin karşılığında alındığını söyleyen banka çalışanları 4077 sayılı tüketiciyi koruma kanunundan habersiz olmalılar galiba. Çekmiş olduğunuz banka kredilerinden kesilen masrafların geri alınabileceğini biliyor muydunuz? Evet! Kredi dosya masrafı geri alma işlemleri için tüketiciyi koruma kanunu 4077 sayılı yasa İLE size bu hakkı veriyor. Hatta bu kanun sayesinde 10 yıl önce çekmiş olduğunuz banka kredisinin bile masraflarını geri alma imkânınız bulunmaktadır. Bu kanunu kullanabilmek için öncelikle kaç TL dosya masrafı ödediğiniz belge ile ispat etmeniz gerekmektedir. Bankalar kredi kullandırırken ne tür bir hizmet verildiğini bilmediğiniz bu dosya masrafını keserek hizmet vermektedirler. Kredi dosya masrafı kesintisinden eminseniz ve belgeleyebiliyorsanız hemen bankanızın ilgili şubesine bir dilekçe ile müracaat etmelisiniz. Şayet elinizde herhangi bir belge yok ise bankanızın ilgili şubesinden bütün belgeleri isteyebilirsiniz. Banka size olumsuz yanıt verirse elinizde bulunan tüm belgeler ile Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz.

Kredi Dosya Masraflarının geri alınmasında nerelere müracaat etmeliyiz?

Bankadan çektiğiniz kredi miktarı 2.320TL’ den az ise bağlı bulunduğunuz ilçe kaymakamlıklarında bulunan Tüketici Hakem heyetlerine müracaat edebilirsiniz. Şayet bankanızdan çekmiş olduğunuz kredi 2.320TL’ den fazla, 3.480TL’den az ise bağlı olduğunuz illerde bulunan Valiliklere bağlı İl Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Ancak çekmiş olduğunuz kredi 3.480TL üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine müracaat ederek dava edebilirsiniz. Bankaların hiç biri aldıkları kredi dosya masrafı iadesi yapmak istememektedir. Zira Türkiye genelinde oldukça fazla müşterisi bulunan bankalar yüklü miktarda geri ödeme yapacakları için bu işlemleri uzatabildikleri kadar uzatmaktadırlar.

Kredi Dosya Masraflarının geri alınmasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Kredi çektiğiniz bankadan dosya masraflarının iadesi için avukat bürolarına veya bir takım şirketler tarafından oluşturulduğu iddia edilen çağrı merkezlerinden gelen telefon veya mail yöntemi ile sizinle irtibata geçmek isteyenlere itibar etmemenizde yarar vardır. Veya çok iyi referanslar ile güven sağlayan yerlere yönelebilirsiniz. Bu konuda size samimi bir şekilde yardımcı olmak için kurulmuş merkezler olduğu kadar kredi dosya masrafı iadesi hususunda suiistimal eden bir takım merkezlerde olabilmektedir. Bu gibi yerlere itibar etmeyerek dosya masraflarınızın iadesi konusunda bağlı bulunduğunuz il ya da ilçe hakem heyetlerine müracaat etmeniz en doğru karar olacaktır. Sizleri ancak yasa korumaktadır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir