Binance

Kredi Dosya Masrafını Geri Alırken Bunlara Dikkat!

Kredi Dosya Masrafını Geri Alırken Bunlara Dikkat!
Kredi Dosya Masrafını Geri Alırken Bunlara Dikkat!

Kredi Dosya Masrafını Geri Alırken Bunlara Dikkat!

Bankalarda kredi çekerken bizden talep ettiği belirli başlıklar altında masraflar mevcuttur. Bunlardan bir tanesi ise dosya masrafı olarak geçer.

Geçmiş dönemlere ait alınan dosya masraflarına ait herhangi bir düzenleme olmaması nedeniyle farklı tutarlarda dosya masrafı tahsil edilebiliyordu.

Ancak yeni düzenleme ile alınan dosya masraflarına sınırlama getirildi. Bu sınırlama ile tüketici kullandığı kredi tutarının en fazla binde 5’i kadar kredi dosya masrafı ödüyor.

Bu uygulama ile kredi çekerken mutlaka dikkat edilmesi gereken konulardan birisi dosya masrafınızın binde 5’ini geçip geçmediğini kontrol etmeniz gerekiyor.

Ve artık bilindiği üzere bu dosya masrafları çeşitli mahkemelere başvurularak geri alınabiliyor.

Ancak bu aşamada kredi dosya masrafını geri almak isteyen tüketici bekleyen bazı tehlikeler ve sorunlar mevcuttur. Bunlara maddeler halinde değineceğiz;

1-Bankanızdan Almanız Gereken Evraklara Masraf Ödeyebilirsiniz

İlk olarak kredi dosya masrafını geri almak için bazı mahkemelere başvuru yapmanız gerekiyor ve başvuru yaparken belirli evrakları temin etmeniz gerekiyor.

Bu evrakları ise bankanızdan almanız gerekiyor ancak bu evrakları almak istediğinizde bankanız size yeniden masraf çıkacağını belirterek zorluk çıkarmaya çalışıyor.

Bu sebeple kredi dosya masrafınızı geri almak için talep ettiğiniz dekont için de ayrıca masraf ödemeniz gerekiyor.

2-Bankanızdan Almış Olduğunuz Dekontun Detaylı Bir Dekont Olmasına Özen Göstermeniz Gerekiyor

Aldığınız dekont içeriğinin dosya masrafı olarak geçmesine özen gösterin.

Size verilen dekont içerisinde farklı hizmetlerden dolayı sizden tahsil edilen dolayısıyla geri alamayacağınız hizmetlerin bedelini de kapsayabilir.

Mahkeme kararınca ödeme kararı çıksa bile banka size aldığınız belgenin içerisinde farklı hizmet bedelini de içermesi sebebiyle (örn: ipotek tesis ücreti) karşı dava açabilir.

Alacağınız miktardan daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

3-Dolandırıcılara Dikkat Etmeniz Gerekiyor

Kredi dosya masrafını geri almak için danışmanlık şirketleri ya da avukatlık bürolarının çağrı merkezi olduklarını söyleyen ve size bu konu yardım etmek istediklerini belirten telefon aramalarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Çağrı merkezlerinden gelen bu telefonlara karşı çok dikkatli olmanız hemen itibar etmemeniz gerekiyor.

Zira bu aramalar dolandırıcılar tarafından da yapılıyor olabilir.

Son olarak ise hiç bu durumlarla karşılaşmamak ve uğraşmamak için en başta kredi kullanırken masrafsız kredi kullanmaya çalışın.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir