Binance

Kredi Başvurusu Yaparken Nelerle Karşılaşıyoruz?

Kredi Başvurusu Yaparken Nelerle Karşılaşıyoruz?

Bankaların belli bir tutardaki parayı değişken veya sabit faiz oranlarıyla belirlenen vade seçenekleri ile müşterilerine sundukları nakit ihtiyacı olarak bilinen krediler çoğu zaman tüketicilerin kurtarıcısı olabiliyor.

Bankalardan kredi çekme işlemi yapacak olan tüketicilerin veya ticari işletmelerin bazı koşulları da yerine getirmeleri gerekiyor. Bu koşullar her banka için aynı olmasa bile genellikle benzerlik gösteriyor. Ayrıca bu kısımda devlet ve özel bankalar olarak iki türde bankadan söz edilebilir.

Kredi Başvuruları

Özel bankalar kredi çekme işlemlerinde genellikle kefil talep ederler ve devlet bankaları ise kefil yerine genellikle ipotekle çalışırlar.

Bireysel kredi çekme işlemi yapacak olan tüketiciler kredi çekecekleri bankaya gelir beyanında bulunduktan sonra başvuru işlemini yapabilir ve kredi değerlendirme aşamasına geçilir. Bu aşama en az 3 gün, en çok da 10 gün içerisinde sonuçlanır.

Değerlendirmenin sonuçları kredi talebinde bulunan kişiye banka tarafından bildirilir. Kredi çekme talebinde bulunan kişinin Kredi Kayıt Bürosu’ndaki (KKB) kredi notu yeterli oranda, daha öncesinde bankalarda ödenememiş veya gecikmiş borcu bulunmuyor ve talep edilen kredi miktarını beyan edilen geliriyle ödeyebileceğine kanaat getirilmiş ise genelde kredi başvurusu olumlu sonuçlanacaktır.

Kredi Onaylandıktan Sonra Talep Edilen Koşullar

Kredi başvurusu onaylanan tüketicinin kredi işlemlerine şubede devam edilir. Şube için bu aşamada gerekli olanlar kredi talebinde bulunan kişinin sözleşmelere imza atması ve kefil olan kişinin genel merkeze bildirilmesi olacaktır.

Yapılan yeni düzenlemeler ışığında kefil olan kişinin eşlerinin de kefil sözleşmesine imza atması gerekliliği getirilmiştir. Bazı bankalar kefil isterken bazı bankalar ise bu durumda ipotek kabul ederler.

Bazı durumlardaysa banka kefil ya da ipotek talep etmeden tüketiciye kredi verir. Bu açıdan bankaların işleyiş durumları farklılık gösterecektir. Bu koşulların sağlanmasının ardından kredi onaylanmış olur ve para kredi kullanan tüketicinin hesabına 2-3 gün içerisinde yatırılmış olur.

Bu yazı cokbiliriz.com adlı siteden alınmıştır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir