Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar

Bireysel ihtiyaç kredisi alabilmek için bazı şartlar yerine getirilmelidir. Hemen hemen her bankanın şartları birbirine yakındır. Kredi çekmek için şartlar, bankaların kredi için koşullar istemesi ve kredi için kredi notu kaç olmalı gibi unsurların önemi büyüktür.

Nasıl Kredi Alınır?

  1. Sigortalılık süresi : Bu şart için en az bir iş yerinde 6 ay sigortalı çalışmanız gerekiyor. Şuan çalışmıyor fakat daha önce çalıştığınız sigortalı bir yer de varsa orayıda anlatmanız yeterli olacaktır. Diğer bir kolaylık ise maaş çektiğiniz bankadan yapmanız işinizi hayli kolaylaştıracaktır.

2. Gecikmiş borcunuzun olmaması : Kredi için başvurmadan önce mutlaka ödenmemiş borcunuzun olmaması gerekir. Banka bu kurala çok önem verir ve eğer araştırma esnasında geçmiş döneme ait borcunuz çıkarsa yüksek ihtimal kredi başvurunuz red yiyecektir. Eğer kredi kartı borcu için kredi almak istiyorsanız son dönem asgari ödemeyi yapmaya dikkat edin.

3. Düzenli ödeme geçmişi : Borç ve ödeme geçmişi de önemli bir faktördür. O nedenle kredi taksitleri ve kredi kartı ödemeleri konusunda ödeme tarihlerini asla geçirmemeye çalışın. Banka bu konuya çok önem verir.

4. Kredi notu : Kredi almak için kredi notunuzun iyi durumda olması gerekir. Kredi notunuz düşük ise bankadan kredi alma durumunuz zordur. Findeks adlı web sitesini ziyaret ederseniz kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer kredi notunuz düşük görünüyorsa, kredi notunu yükseltmek için bir takım hamleler yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir