KOSGEB Tarım Sektörü Destekleri

Milyonların incelemeye aldığı KOSGEB hibeleri ve kredi destekleri, 2016 yılı boyunca binlerce kişinin hayallerini gerçeğe kavuşturmuştur. Kalkınmanın hızlandırılması için devlet tarafından desteklenen kişilere, 2017 yılında da milyonlarca lira destek verilmesi amaçlanıyor. Bu doğrultuda, KOSGEB tarım sektörü desteklerine kesinlikle göz gezdirmekte fayda vardır. Çünkü, ülkemizin tüm bölgelerinde yoğun bir şekilde tarım faaliyeti ile uğraşılmaktadır. Buna rağmen de, ne tarım ile uğraşanlar elde ettikleri verimlerden memnun, ne de üretilen bu ürünler, ülkemizin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Bu duruma son verebilmek ve eskisi gibi tarımda ileri teknikler ile üretim yapılabilmesi için devlet gereken çalışmalara hız kazandırdı. KOSGEB tarım sektörü destekleri hızlı bir şekilde verilmeye başlanacakken, çiftçilerin giderlerinin de en aza indirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Geçtiğimiz dönemde, çiftçilerin en çok masraf ettikleri gübrelerde KDV’nin kaldırıldığı bakanlıklar tarafından açıklanmıştı. Geçtiğimiz hafta ise, şeker pancarı yetiştiricilerinin yüzünü güldüren haber Başbakan Binali Yıldırım’dan gelmişti. Bu habere göre de, pancarların taban fiyat satışları düzenlenmişti. Herkes şaşkına dönmüşken, Başbakan’dan bir açıklama daha geldi ve çiftçilerin almış oldukları mazotların yarısının da devlet tarafından ödeneceği söylenmişti. Görüldüğü üzere, tarım sektörünün eskisi gibi canlandırılması ve çiftçinin de yüzünün güldürülmesi adına onlarca çalışma yürütülüyor.

KOSGEB tarım sektörü destekleri de, bu indirimlerin ardından hızlı bir şekilde verilmeye başlanacak. Fakat bu desteklerden faydalanacak kişilerin, bulundukları bölgelere yönelik özel destek programlarını da incelemesi gerekmektedir. Geçtiğimiz günlerde, İç Anadolu Bölgesi’nde, kenevir yetiştirilmesine izin verilmişti. Bunun gibi bölgesel teşvikleri takip etmenizin ardından, devlet destekli hibelerden de faydalanabilirsiniz. Eğer siz daha önce tarım yapmıyorsanız ve her şeye sıfırdan başlayacaksanız, bu durumda çok daha fazla avantaj sizi bekliyor. Çünkü, genç tarım üyeleri, geri ödemesiz olarak verilen 100 bin liradan faydalanıyor aynı zamanda da iki yıllık süre boyunca hem vergilerden muaf tutuluyor hem de çalışanlarının parasının devlet tarafından ödenmesini sağlayabiliyorlar. Tüm bu imkanlardan faydalanılabilmesi için ise, KOSGEB merkezlerine gidilerek, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ne katılmanız, kursu tamamlamanız ve girişimcilik sertifikanızı almanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir