Binance

Kordon Kanı Sayesinde 40.000 Hayat Kurtarıldı!

Kordon Kanı Sayesinde 40.000 Hayat Kurtarıldı! 

1978 yılında hematopoetik kök hücre bakımından zengin olduğu keşfedilen bebek kordon kanı o tarihten beri tedavilerde kullanılmaktadır. 1988 yılında yapılan ilk kordon kanı kök hücresi naklinin ardından günümüze kadar tüm dünyada 40.000 nakil yapılarak hastalar ikinci yaşamlarına kavuşmuştur.

Yapılan 40.000 nakil hem standart tedavileri hem de deneysel çalışmaları içermektedir. Deneysel çalışmaların artması ile birlikte kordon kanı kök hücrelerinin tedavi alanı her geçen yıl artmaktadır. Günümüzde kordon kanı ve kordon dokusu kök hücreleri 80’den fazla hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Kordon Kanı Nedir?

Bebek rahim içerisindeyken, göbek kordonu ile plasentaya bağlı olarak yaşar. Plasenta, bebeğin besin ve oksijen alışverişini sağlayan oldukça önemli bir organdır ve doğumdan hemen sonra vücuttan atılır.

Doğumun ardından bebeğin göbek kordonu ile plasenta arasında kalan kana ise ‘’kordon kanı’’ denilmektedir. Kordon kanının bu denli önemli olmasının sebebi ise, barındırdığı kök hücre zenginliğidir. Bu hücreler uygun koşullarda herhangi bir doku ya da organa dönüşebilme ve çoğalabilme yetisine sahip olmakla birlikte, kordon kanının alınması ve muhafaza edilmesindeki temel amaç; çocuklarda doğumla birlikte gelen ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak meydana gelebilecek ciddi hastalıkların tedavi edilmesini sağlamaktır.

Toplanan numune rutin olarak özel hücre ayırıcısı ile arıtılır. Kordon kanı toplama tekniği rutin olarak tüm dünyada 1989’dan beri çocukların tedavisinde uygulanmaktadır.

Kordon kanı ve kök hücre sayesinde gelecekte neler olabilir?

Tıp sektörünün gelişmesi ve yükselen teknolojilerle birlikte,
karaciğer, kalp, , beyin gibi pek çok organ yanında el, kol, ayak gibi uzuvların oluşturulmasında kullanılabilecek kök hücre tedavisiyle birlikte karaciğer, böbrek, kalp yetmezlikleri, nörolojik kayıplar (felç), Parkinson gibi bir çok genetik hastalık için tüm tedavi yöntemleri bu yönde değişeceği uzmanlar tarafından ön görülmektedir.

Kaynak: https://www.kordonkanibankasi.com/

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir