Binance

Koku Alamama Nedir, Hangi Durumlardan Ortaya Çıkar?

Koku Alamama Nedir, Hangi Durumlardan Ortaya Çıkar?
Koku Alamama Nedir, Hangi Durumlardan Ortaya Çıkar?

Koku Alamama Nedir, Hangi Durumlardan Ortaya Çıkar?

Duyu Organlarımızın Hayatımızdaki Önemi

Görülen veya görülmeyen varlıkları hissetmemizi sağlayan beş duyu organımız vardır. Her duyu organımızın farklı işlevleri bulunmaktadır. Bunlar; göz, kulak, burun, dil ve deridir. Bütün duyu organlarımız yaşamımızı rahat bir şekilde sürdürebilmek için önemli bir rol oynamaktadır. Duyu organlarımız, sosyal hayatımızda her türlü ihtiyaçlarımızı karşılamamıza ve insan olmamızın gereklerini yerine getirmemize yardımcı olur. Hissetmek, varlıkların farkında olmak insan için önemli bir durumdur. Duyu organları sinir sistemiyle çalışmaktadır.

Nörolojik Hastalıklara Dikkat

Duyu organlarından biri olan burun, hem koku alma hem de solunum organıdır. Burun soluduğumuz havayı temizler, ısıtır ve kokusunu algılamamızı sağlar. Koku alma bozuklukları sadece koku alınmadığı anlamına gelmez. Farklı koku alma, az koku almak ve kötü koku almak gibi hepsi koku alma bozukluğunun belirtileridir. Koku alamama durumu oluşabilecek herhangi bir gaz kaçağını hissetmememizi sağlayarak can güvenliğimizi tehlikeye sokabilmektedir. Kaybedilen koku alma özelliği birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Bunlardan biri de burun tıkanıklığıdır.

Grip ve nezle gibi viral enfeksiyonlar veya bakteriyel enfeksiyonlar geçici olarak koku almamızı engelleyebilmektedir. Bu sebeple kaynaklanan koku alamama durumu ilaçlar yardımıyla belli bir süre sonra düzeltilebilmektedir. Diğer bir neden ise, burunda hiçbir tıkanıklık olmadan beynimizde oluşan birtakım nörolojik rahatsızlıklardan kaynaklanan durumlardır. Bunlar özellikle alzheimer, parkinson gibi hastalıklar sonrasında burun koku alma yetisini kaybetmektedir.

Hastaya tomografi ve MR çekilerek nedeni araştırmalıdır. Burada önemli olan koku alma yetisini ne zaman kaybettiğiniz, ne kadar süredir devam ettiği ve hangi hastalıktan sonra ortaya çıktığını bilmektir. Tüm bu koku alamama durumunu, yaşam kalitesinde azalma, kilo kaybı, cinsel isteksizlik ve hafıza kaybı gibi durumlara yol açmaktadır. Geçmeyen koku alamama durumun da doktora gidilmelidir. Gidilmediği takdirde kalıcı sorunlar oluşabilmektedir.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.