Binance

Kızamık Belirtisi ve Tedavisi

Kızamık Belirtisi ve Tedavisi
Kızamık Belirtisi ve Tedavisi

Mevsimsel olarak ortaya çıkan hastalıklardan biri kızamıktır. Özellikle ilkbahar ve kış aylarının son dönemlerinde ortaya çıkan ve aşı yoluyla önlenebilecek bir hastalıktır. Özellikle hamile bayanlarda ve bebeklerde çok daha tehlikeli olmaktadır. Aşı kullanılmadığında ise kızamık ölümcül bir hastalık olmaktadır.

Kızamık aşırı halsizlik ve yüksek ateşle kendini belli eder. Kızamık mikrobu, kişinin ağız ve burun boşluğunda oluşur ve oluştuktan 1 hafta sonra kendini belli etmeye başlar. Özellikle küçük çocuklarda bulaşma riski daha fazladır. Ama kızamık olmamış yada aşı yaptırmamış yetişkinlerde de görülme riski vardır. Bu hastalığa bir kez yakalanan kişide kızamığa karşı vücutta bağışıklık oluşur ve bir daha da tekrarlanmaz.

Hastalık ilk olarak yüksek ateşle kendini belli eder. Ateş dolayısıyla titreme ve ağız içinde lekeler oluşur. Ardından göz kızarıklığı ve kuru öksürük başlar. En önemli kızamık belirtisi ise vücutta oluşan lekeler ve döküntülerdir. Zaten hastalık ismini bu lekelerden almıştır.

Bu hastalıktan kurtulmanın en önemli yöntemi kızamık hastalığına yakalanmadan aşı olmaktır. Kızamık aşısı süreci bebeklerin 12. Ayında başlar ve 15. Ayda son bulur. Bir diğer aşı ise 4-6 yaş arasında yapılır. Aşı 2 dozdan oluşur ve bu aşı vücutta hastalığa karşı bağışıklık kazandırır. Anne adayları kızamık aşısı olmamışsa hamilelik öncesi mutlaka kızamık aşısı olmalıdır. Böylece hamilelik boyunca anneyi kızamık riskine karşı korur ve hastalığa karşı bağışıklığını artırır.

Kızamık hastalığına yakalanan kişinin tedavisi genellikle aileler tarafından yürütülür. Hastalığın aşı dışında üretilen yada kesin iyileştirir denebilecek herhangi bir ilaç tedavisi yoktur. Bu hastalığa yakalanan bir kişinin kaldığı odanın ısısı 20 derecenin ne altında nede üstünde olmalıdır. Vücut ılık bir bezle silinerek ateş düşürülmelidir. Kızamık sırasında hastanın beslenmesi çok önemlidir. Sindirimi kolay yiyecekler ve bol sıvı tüketilmelidir. Bol bol C vitamini, et ve süt ürünleriyle beslenilmelidir. Hastanın kaldığı odanın güneş görmesi ve sık sık havalandırılması gereklidir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir