Binance

Kivinin Faydaları

Kivinin Faydaları
Kivinin Faydaları

Kivinin Faydaları

Kivinin anavatanı Çin’in güneyinde yer alan Yangste adlı bölgedir. 1900lü yılların başlarından itibaren dünyaya yayılmaya başlayan kivinin faydaları saymakla bitmiyor. İçerisinde barındırdığı mineral ve vitaminler ile vücuda büyük fayda sağlamaktadır. Özellikle A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir gibi mineraller bakımındanda çok zengin bir mevyedir.

Kivi, turunçgillere oranla 4-5 kat daha fazla vitamin barındırır. Günde 1 adet yenilen kivi, kişiye günlük A ve C vitamini ihtiyacını rahatlıkla karşılar.

Kivinin Faydalar Nelerdir ?

1. Araştırmalar sonucunda kivi, gelişim çağındaki çocuklar için oldukça öneme sahiptir. 6-7 yaş civarındaki çocukların solunum yolları açısından büyük yarar sağlamaktadır. Yine bu yaş aralığındaki çocuklarda hapşırma, burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı gibi durumlara da fayda sağlar. Bu yararın sağlanması da kivi de bulunan flavonoitlerin bulunmasıdır. Bu özellik hücrelerde meydana gelen hasarı en aza indirir.

2. Kivide bulunan pektin maddesi vücuttaki toksinlerin temizlenmesini sağlar. Ayrıca pektin maddesi kötü kolestrolü de indirir.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, grip gibi hastalıkların yaşanmasına engel olur.

4. Kivinin içinde antimutajenik adlı maddeler bulunur. Bu maddelerin en büyük özelliği kanser gibi kötü hastalıkların önüne geçmesidir.

5. İskoçya’da yapılan bir araştırmada kivi, 3 hafta boyunca gönüllü kişilere yedirilmiştir. Zaman sonunda 3 hafta boyunca kivi tüketen kişilerin DNA zararının düzeldiği ve azaldığı tespit edilmiştir.

6. Solunum yolu hastalıklarda iyileştirici özelliği bulunur. Özellikle astım ve öksürük gibi vakalara iyi gelir.

7. Vücuttaki kılcal damarların yapısını güçlendirir.

8. Kandaki yağ oranını düşürerek kan basıncını düzene sokar. Kanı inceltir ve akışın hızlanmasını sağlar.

Kivi insan sağlığı açısından zengin bir meyvedir. Bir çok hastalığa engel olabildiği gibi bunu tozunda tüketmek gerekmektedir. Aşırı tüketilen kivi kişide alerjik sorunlara yol açabilir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir