blogRom / Hayat / Kitap Okumak Bireysel Gelişim İçin Neden Önemlidir?

Kitap Okumak Bireysel Gelişim İçin Neden Önemlidir?

Kitap Okumak Bireysel Gelişim İçin Neden Önemlidir?
Kitap Okumak Bireysel Gelişim İçin Neden Önemlidir?

Her insan çocukluk yaşlarından itibaren kitap okumaya başlamıştır. İlkokulda okuduğumuz hikâyelerle, öykülerle başlayan bu alışkanlık ilerleyen yıllarda yerini gazeteler, dergiler ve roman türlerine bırakmıştır. İnsanlar bazen zaman yetmezliği, bazen iş yoğunluğu gibi nedenlerden dolayı kitap okumayı bırakmış ya da çeşitli bahanelerin ardına sığınarak bu alışkanlığından vazgeçmiştir. Oysa kitap okumak insanlara günlük yaşantısında ya da geleceğe bakış açısında bir yol gösterici olmuştur. Bazıları için kitap okumak gereksiz bir şey gibi görülmüştür. Bazıları için ise tam aksine kitap, insan hayatının olmazsa olmazı hayatın en önemli parçalarından biri olarak kabul edilmiştir. İnsanların kitap okusun yada okumasın hobileriniz nelerdir gibi sorular karşısında daha entelektüel görünmek maksadıyla verdiği ilk cevap; kitap okumak olmuştur çünkü kitap okuyan insanların toplum tarafından daha kültürlü ve bilgili bireyler olduğu algısı herkes tarafından bilinmektedir. Peki kitap okumanın bireysel gelişim için önemi nedir? Çok okuyan çok bilir gibi cümlelerden daha önemlisi okuduğun ve doğru gördüğün her şeyi hayatına uygulayabilmektir. Yani çok kitap okuyabilirsin, fakat bunu hayatına uyarlayabilmek en zor olanıdır. Bunu başaran insanların bireysel gelişimleri için hayatlarında zirve noktasına ulaşması kaçınılmazdır.

Kitap Okumak Zekâyı Kıvraklaştırır

Kitap okuyan bireylerin sözcük dağarcığı çok fazladır çünkü kendini ifade edebilmek adına kitap okumayanlara oranla kullanmış olduğu cümlelerde net terimler kullanabilir. Duygu, düşünce ve olaylar karşısında ne zaman, nerede, ne yapacağı konusunda fikir sahibidir. Yeniliklere ve yeni düşüncelere açık ve hemen hemen her konuda az çok bilgisi bulunur. Problemleri çözmede ve doğabilecek sıkıntıları önceden sezmede daha başarılıdır. Araştırmacı yanını kitap okuyarak daha fazla genişletip dünyaya farklı pencerelerden bakması bireyin ne kadar çok kitap okuduğuyla doğru orantılıdır. Bireyler kitap okudukça kendilerine özgüveni artmaktadır. Bu özgüven ise bireyin iş hayatında ve günlük yaşantısında diğer bireyler için fark edilebilir konuma geldiğini bireye hissettirir. Gelişmiş ülkelerde okuma yazma oranı yüzde ellinin üzerindedir. Maalesef ki ülkemizde bu oran çok çok düşüktür. Günden güne artan, gelişen ve değişen küresel evrende kitap okuyan bireylerin bulunduğu ülkeler için başarı kaçınılmazdır.

Gelişen ülkelerde yaşayan insanlar iki hatta üç dil bilmektedir. Bunu da kitap okumalarına borçludur. Beyin kıvrımlarının, zeka gelişiminin ve öğrenme yetisinin kitap okuyan bireylerde daha yüksek olduğu bilim adamları tarafınca da kanıtlanmıştır. İslam dinimizin rehberi olan Kuran-ı Kerim dahi indirilirken ilk cümle; “Oku.” Kelimesi olmuştur. Okumanın da yaşı ve sınırı yoktur. Dünyada o kadar çok kitap vardır ki; her birinden öğrenilen tek bir cümle bile hayatımıza yön vermemizde bize yardımcı olacaktır. Kitap hayatsa eğer kitap okumakta bu hayatta nefes almaktır. Günlerini saatlerini kitap okuyarak geçiren insanlar daha rahat yaşam sürmekle beraber başarılı ve toplum tarafından saygı duyulan bireyler olmuştur. Kitap okumanın bireysel gelişim için önemini; okunan her bir kitaptan sonra hayatta yapmış olunan bir hatadan hemen dönerek fark edebiliriz. Bu konuda ki en hassas ve vurgulanması gereken özellik hayatın gerçeklerini kitaplardan okuduklarımız ve edindiğimiz bilgileri harmanlayarak en doğru tercihi yapabilmekten geçmektedir. Hayatta bazen çok fazla seçeneğimiz olmayabilir ama kitap okuyan bireyler için daima B planı yani ikinci bir seçenek vardır.

https://www.kitantik.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir