Binance

Kırıklara Müdahalede İlk Yardım

Birçoğumuzun özellikle duraksız çocukluk dönemlerinde başına gelmiştir vücudumuzun bazı bölgelerinde kırık vakaları. Ya çok hızlı koşarken düşmüşüzdür ya da yüksek bir yerlerden atlamışızdır. Sert darbeler sonucunda kemikte meydana gelen şekil bozukluğudur kırık. Daha çok trafik kazalarında rastlarız vücudun belli bölgelerindeki kırıklara. Peki, kaçımız kırıklarda ilk yardım konusunda neler yapılabileceği hakkında bilgi sahibiyiz. Yanlış ilk yardım uygulanırsa ileride daha büyük sorunlarla karşılaşılabileceğinin kaçımız bilincindeyiz.
Kırıklara Müdahale

İlk Yardımda Önemli Noktalar

Tüm İlk Yardım müdahalelerinde en önemli nokta sakinliğimizi koruyabilmektir. Böylelikle ne yapmamız gerektiği konusunda daha sağlıklı karar verebiliriz. İlk yardıma yaralı kişiyi sakinleştirmekle başlamalıyız. Yaralının kıpırdatılmaması gerektiğini de asla unutmamalıyız. Çünkü kırıklar hemen farkedilemeyebilir ve hareket esnasında zorlanmadan dolayı daha üzücü sonuçlar meydana gelebilir. Eğer kanama varsa kırığı daha kolay fark edebiliriz. Açık bir kırık oluşmuş demektir. Açık kırıklarda derininde zedelenmesi sonucu kemikler görünür halde meydana çıkmıştır.

 

El ve Kollarda Kırık

Kırık el ve kollarda oluşmuşsa o bölgedeki takıları çıkartarak müdahalemize başlamalıyız. Zira kırık bölgede şişme olmasından dolayı daha büyük sorunlarla karşılaşılabilir. Daha sonra yarayı temiz bir bezle sararak devam edilmelidir müdahaleye. Yaralı bölge sarılırken parmak uçlarının açık kalmasına özellikle dikkat etmeliyiz ki o bölgedeki sorun daha iyi gözlemlenebilsin. Kanamanın durdurulması için yukarıda tutulmalı kırık oluşan bölge. Kanamanın durdurulması birinci öncelik olmalıdır. Açık yaralarda iltihaplanma riski fazladır ve anatomik acil tıbbi müdahale gerektirebilir.

 

Meydana gelen basit diğer tabiri ile kapalı bir kırık ise bunu anlamak ilk etapta zor olabilir. Morarma, şişme ve şekil bozukluğundan anlamamız mümkün basit kırıkları. Bu belirtiler yok ise elimizle kontrol ederek en çok acı ve ağrı hissedilen bölgeyi tespit edebiliriz. Yaralının vücut ısısını ve nabzını sık sık kontrol etmeliyiz. Kırıklarda ilk yardım müdahalesinde diğer önemli tedbir yaralının vücut ısısının sıcak tutulmasıdır.

 

Kırık olan bölgeleri tespit ettikten sonra diğer ilk müdahalemiz; alt ve üst eklem bölgesini sert ve uzun cisimlerle desteklemek olmalı, bundan sonrası acil yardımlardaki uzman ekiplerin kontrolüne bırakılmalıdır. Asla unutmamalıyız ki ancak doğru şekilde ve doğru zamanda yapılan ilk yardım hayat kurtarır. Yapacağımız yanlış müdahaleler telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.