Binance

Kilo Verme Sürecinde Psikolojik Destek

Kilo Verme Sürecinde Psikolojik Destek
Kilo Verme Sürecinde Psikolojik Destek

Kilo Verme Sürecinde Psikolojik Destek

Fazla kilo problemi ve obezite günümüzün en büyük sıkıntıları arasındadır. Aslında obezite bir hastalıktır ve müdahale edilmezse ciddi sağlık problemlerine hatta akabinde insan ölümlerine sebebiyet vermektedir.

Fazla kilonun sebepleri

Fazla kilo, insanın günlük ihtiyacı olan ve alması gereken kalori miktarının üzerinde kalori alması sonucu, fazla kalorilerin vücutta birikmesi ve yağa dönüşmesi ile oluşur.

Fazla kalorinin yanı sıra, hareketsiz yaşam, düzensiz beslenme, yağlı yiyecekler tüketme, tatlı ve hamur işi tüketimi kilo almanın diğer sebepleri arasındadır.

Bütün bu maddesel etmenlerin yanı sıra, fazla kiloya psikolojik sıkıntılar ve travma da sebebiyet vermektedir.

Psikolojik etmenler

Obezite ve fazla kilo üzerinde yapılan araştırmalarda psikolojik etmenler çok büyük yer kaplamaktadır.

Bu araştırmalar sırasında dikkati çeken etmen, özellikle çocuklu döneminde kişi yaşamında oluşan büyük olumsuzluklardır.

Örneğin, aşırı kilolu insanların birçoğu küçükken ya cinsel istismara maruz kalmış ya da çok sevdiği bir yakının kaybetmiştir.

Bu gibi sıkıntılar kimi zaman kilonun arkasına sığınma şeklinde tezahür etmiş, bazen de içinde bulunulan depresif durumdan yiyerek kaçma ve mutlu olma amaçlanmıştır.

Aşırı kilolu insanlar bir süre sonra içine kapanık ve asosyal bir hayat yaşamakta ve bu durum onları daha büyük karamsarlıklara sürüklemektedir.

Zayıflama süreci

Fazla kilolu insanların kilo vermesi, kararlı ve uzun süren bir diyet programı ile mümkündür.

Bu diyetin yanı sıra zayıflama sürecinde kişinin psikolojik destek alması da bir o kadar önemli ve elzemdir.

Kişi moral bozuklukları neticesinde mutluluğu tekrar yemekte arama eğilimi içerisinde olacağından dolayı, kişi moralini yüksek tutmalı ve kararlılık içerisinde diyetini uygulamalıdır.

İnsandaki depresyon haline sebebiyet veren birçok problem uzman terapist ve hekimlerin yardımlarıyla son bulmaktadır.

Bu nedenle zayıflama sürecinde gerek çocuklukta yaşanmış kötü bir anı, kayıplar ve ya sadece yeme ve iştah çokluğu olsun bütün bu sıkıntıları uzman kişilerle paylaşmak kilo verme sürecinde kişilere çok yardımcı olmaktadır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir