Binance

Kifoz (Kamburluk) Nedir?

Kifoz (Kamburluk) Nedir?
Kifoz (Kamburluk) Nedir?

Kifoz (Kamburluk) Nedir?

Omurganın Boyun, bel, sırt ve leğen kemiği bölgelerinin birbirine zıt yönlerde eğrilmesiyle oluşan anatomik bozukluğa kifoz yani kamburluk denir. Kamburluk, her yaş aralığında karşımıza çıkabilir. İnsanları, hem fiziksel hem de ruhsal olarak kötü yönde etkiler.

Kamburluk Neden Olur?

Yetişkinlerde kamburluk, anne karnında oluşan omurga bozukluklarının, geçen büyüme sürecinde ilerlemesinden kaynaklanabilir. Bunun dışında kamburluğun sonradan meydana gelme nedenleri de vardır. Omurga travmaları, Osteoporoz (kemik erimesi), Omurga bölgesindeki iltihaplanmalar, omurgada iyi veya kötü huylu tümör oluşumu ve Tüberküloz bu nedenler arasındadır.

Kamburluk, nadiren anne rahminde görülebilir. Gebeliğin ilk 3 ayındaki omurga gelişiminde olan anormal durumlar bebekte kifoz başlangıcına neden olabilir. Bebeklerde orantısız uzuvlar kifozun belirtisi olabilir.

Kifoz (Kamburluk) Tedavisi

Kamburluk Tedavisinde amaç, bozulan omurga yapısını, normal omurga yapısına en yakın hale getirmektir ve ilerleyen kamburluğu durdurmaktır. Kamburluğu tedavi etmek için ilk önce kifozun hangi boyutta olduğu öğrenilmelidir. 50-55 derece aralığındaki kamburluklar, en kolay tedavi edilen aralıktır. Bu aralıktaki kifoz, omurganın etrafındaki kasları güçlendirecek egzersizlerle düzeltilebilir. 55-70 derece aralığındaki kamburluklarda korse tedavisi uygulanır. 70 ve üzerindeki derecelerde ise ameliyatla omurga normal omurga anatomisine getirilmeye çalışılır ve kamburluğun ilerlemesinin önüne geçilir.

Kamburluktan Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Özellikle var olan düşük açılı kamburluğun önüne geçmek için bu teknikler oldukça önemlidir. Kamburluktan korunmanın en iyi yolu, postür (duruş) bozukluklarını engelleyen egzersizlerden geçer. Yüzmek, kamburluğa en iyi tedavi sayılan sporlar arasında yer alır. Gün içerisinde hareketsiz kalmakta kifozu tetikleyen durumlar arasında yer alır. Bu nedenle eğer hareketsiz bir hayatımız varsa örneğin masa başında çalışmak, bu hareketsizliği azaltmak adına oturduğumuz yerde yapılan birkaç dakikalık egzersizlerle günümüzü hareketlendirebiliriz. Eğer kamburluğa eğiliminiz varsa, bir uzmanla görüşmeli ve düzenli olarak kamburluğun ilerleyip ilerlemediğini gözlem altında tutmayı unutmamalısınız.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir