Binance

Keratokonus Nedir?

Keratokonus Nedir?
Keratokonus Nedir?

Keratokonus Nedir?

Bir göz hastalığı olan keratokonus, gözün saydam tabakasının astigmat ve miyop ile incelmesi ve sivrilmesi ile oluşur. Genellikle ergenlik döneminde başlayan hastalık 20’li yaşlarda fark edilir. 20 ile 40 yaş arasında ilerleyen hastalık 40 yaşından sonra durur.

Göze gelen ışıkların kırılarak nesnelerin net görülmesini sağlayan bölüm gözün saydam tabakası yani korneasıdır. Bu bölüm gözün en önemli bölümlerinden biridir.

Keratokonus hastalığı gelişen bir gözde kornea tabakası dezenformasyona uğradığı için görme bozulur. Okuma, bilgisayarda yazı yazma, araba kullanma ve televizyon izlemek oldukça güçleşir.

Keratokonusun Sebepleri Nelerdir?

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak, genetik ve mekanik travmalar bu hastalığın oluşumunda önemli bir yere sahiptir. Sert kontakt lenslerin kullanımı, gözün aşırı ovalanması gibi fiziksel faktörler de bu hastalığın gelişmesine sebep olur.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus hastalığının, gözde alerjik kaşıntı olması, sürekli ilerleyen miyop ve astigmat olması, ışığa karşı hassasiyetin artması, göz kamaşması ve gözlük kullanımına rağmen net görememe gibi belirtileri vardır. Bu gibi belirtiler keratokonus hastalığı riskinin olduğunu gösterir. Bu gibi belirtilerde acilen bir göz doktoruna başvurmak gerekir. Çünkü bu hastalıkta erken teşhis ve tedavi, ileride yaşanabilecek ciddi görme bozukluklarının önlenmesi açısından çok büyük önem taşır.

Keratokonusta İki Problem Esastır

Görmede azalma; Eğer görme problemi yaşanıyorsa, önce görmeyi arttırmak için kontakt lens kullanılır. Ancak, hastalık ileri seviyede ise, stabilize edip kontakt lens kullanılmalıdır. Bunların dışında hasta eğer kontakt lens kullanmakta problem yaşıyorsa, göz içi kontakt lens, halka tedavisi veya topolazer uygulanmalıdır.

Hastalıkta ilerleme varsa; Hastalığın ilerlemesini durdurmak için CCL (Corneal Cross-Linking) ve halka tedavisi uygulanır. Ancak bu görmeyi arttırmaz, sadece keratokonus hastalığının ilerlemesini durdurur.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir