blogRom / Biyografi / Kemal Can Ocak’la Soru Cevap

Kemal Can Ocak’la Soru Cevap

Şarap eleştirmeni Kemal Can OCAK ziyaretçilerimizin şarap ile ilgili merak ettiği soruları yanıtladı.

Kemal Can Ocak'la Soru Cevap
Kemal Can Ocak’la Soru Cevap

Her şarap yıllanır mı?

Hayır, tabiki her şarap yıllanmaz. Marketlerde satılan şarapların tamamına yakını aslında yıllanmaz. Bu şaraplar şişelendiği anda içilebilir konumdadır. Yıllanabilir şaraplar düşük verim ile yetiştirilmiş bağlardan özenle toplanmış bazı üzüm çeşitlerinden iyi üretim teknikleriyle yapılan şaraplardır. Örnek vermem gerekirse sauvignon blanc üzümünden yapılmış bir şarap yıllanmazken, chardonnay üzümünden yapılmış bir şarap düşük verim/özel üretim teknikleriyle yapılmış ise yıllanabilir.

Açık bir şişe şarap ne kadar saklanabilir?

Şarap açıldığı anda okside olmaya başlayarak tadı değişmeye başlar. İyi bir şişe şarap açtıysanız onu aynı gün içerisinde tüketmenizi tavsiye ederim. Niye diyeceksiniz? Çünkü zamanla tadı değişecek ve bir çok aroma kaybolacaktır. Şayet illa açık bir şarabı saklayacaksanız oksidasyonu yavaşlatmak için buzdolabında dik olarak saklayabilirsiniz. Mümkün olan en kısa süre içerisinde tüketin. Yoksa zaten bir aroma kalmayacak, şarap okside olmuş alkollü bir içeçeğe dönüşecektir.

Şekerli ve/veya alkolü yükseltilmiş şaraplar (fortified) için durum tabiki farklı. Şeker ve yüksek alkol orada koruyucu görev görüyor. Mesela bir madeira şarabını açıldıktan sonra aylarca saklayabiliriz.

Sek beyaz ve kırmızılar için maximum 1 hafta diyebiliriz.

Aldığım bir şarabı beğenmedim? Yapabileceğim bir şey var mı?

Aslında yapacak çok da birşey yok. Ancak birkaç method işinize yarıyabilir. Mesela açık olarak bir süre bekletin (2-6 saat). Tadı değişicek ve yumuşayacaktır. Tadını hala beğenmiyorsanız buzdolabında soğutup içmeyi deneyebilirsiniz.

Altın madalyalı bir şarap aldım ama hiç beğenmedim?

Altın madalyalı her şarabı beğenmeyebilirsiniz. Önce kendinizi tanıyın, meyvemsi mi ? baharatlı mı ? gövdeli mi ? ne tarz şarap içmekten hoşlanıyorsunuz. Yarışmalarda verilen madalyalar kişisel görüşleri, zevkleri kapsamaz. Günlük hayatta hiç tüketmeyeceğiniz , sizin sevmediğiniz stilde bir şarap altın madalya almış olabilir.

Her şarap yarışması güvenilir mi?

Birçoğu ticari. Ben madalyalardan çok internet yorumlarını dikkate alıyorum. Bir çok şarap sitesinde yüzlerce tüketicinin yorumlarına bakıp bir fikir edinebilirsiniz.

Size göre gelecek vaadeden Türk üzümü hangisi?

Trendleri takip etmek lazım. Fıçı kullanımı giderek azalıyor. Meyvemsi aromaların ön planda olduğu şarap stilleri bir adım önde. Öküzgözü üzümünden çok zarif ve aromatik kırmızı şaraplar yapılıyor. Bence Öküzgözü. Beyaz şaraplar içinse Emir üzümü diyebilirim.

Dünyanın en pahalı şarabı hangisi?

Rekor yeni kırıldı. Açık arttırmada satılan en pahalı şarap, 1945 Romanee-Conti . Fransa’nın Burgonya bölgesinden. 558.000 bin dolara satıldı.

Şaka yapıyor sunuz peki sizce değer mi?
Tabiki değmez.

Kısa sohbetimiz için teşekkür ederiz. Takipçilerimiz size nasıl ulaşabilirler?

Ben teşekkür ederim. Instagram üzerinden “wineisanart” https://www.instagram.com/wineisanart/ hesabını takip edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir