blogRom / Genel / Kaygı Nedir?

Kaygı Nedir?

Kaygı Nedir?

İnsanlarda bulunan stres, sıkıntı, depresyon, üzüntü gibi durumlardan dolayı ortaya çıkan duruma kaygı denilmektedir. Kaygı sorununu her insan yaşayabilir ve günlük hayatında sürekli olarak yansıtmaktadır.

Kaydı sorunu genelde maddi ve manevi sorunlarla ortaya çıkarak insan psikolojini etkilemektedir. Bu gibi durumlardan uzak durmak için üzücü, sıkıntılı durumlarda yani depresyona girmekten kaçınılması gereklidir.

Kaygıdan Uzaklaşmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayattaki sorunlardan uzak durmak için veya bu sorunları gidermek için her zaman dikkatli olunması gereklidir. Bu sorunlara dikkatli bir şekilde yaklaşamadığımız zamanlarda ise kötü sonuçlar elde edebiliriz.

Kaygı sorunlarına insanlar en kısa sürede çözemez ise bu sorunlar kronik depresyona dönüşerek insan psikolojisini ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemiş olacaktır. Bunun için her zaman olumlu düşünerek ve gerekirse psikologdan yardım alınması gereklidir.

Bazı bireyler için bu sorunlara basit bir şekilde yanaşarak ancak bu sorunu dikkate almayan kişiler ileriki zamanlarda çok sıkıntılar içerisinde olduğunu bilinmektedir.

Kaygı Sorunlarını Orta Düzeyde Tutabilmek İçin

İnsanlarda kaygı seviyesi her zaman normal düzeyde olunması gereklidir. Ancak bu seviye normalin üstüne çıktığında ise bazı sorunları beraberinde getirmiş olacaktır. Bu sorunlardan uzaklaşmak için her zaman kaygılı ortamdan ve kaygı yaşanılacak konulardan uzak durulması gereklidir.

Normal düzeyde kaygılı olan bireyler tehlikeli durumlarda ise kendi kendini koruma özellikleri bulunmaktadır. Ancak bazı bireyler bunlara kapılarak kötü düşünceler ile ve kaygılı durumla iç içe olduğunda ise her zaman kötü durumlarla karşılaşılmaktadır.

Yüksek Kaygılı Kişilerin Hayatları

Bireylerde yüksek kaygı olan kişiler genelde hayattan beklentileri bitmiş şekilde ve güvensizlik duyguları artmış olan kişilerde görülmektedir. Bu kaygıyı yaşayanlar geçmişteki bazı sorunlar yüzünden bu duruma gelmiş olup ve genelde ise çocukluk döneminde ki sıkıntılar yüzünden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir