Binance

Kaygı Nedir?

Kaygı Nedir?
Kaygı Nedir?

Kaygı Nedir?

Kaygı, diğer adı ile anksiyete aslında bir tepkidir. Bir kişinin istenmeyen bir duruma veya tehdit edici bir duruma karşı göstermiş olduğu ruhsal bir tepkidir. Bu tepki sadece ruhsal olmamakla beraber bedensel de olabilmektedir.

Kaygı durumunu tüm insanlar zamanla yaşamaktadırlar. Herhangi bir kaza durumunda, bir sınava girileceği zamanlarda veya herhangi bir topluluk önünde konuşma yapılması durumunda kaygı olabilir.

Kaygının üç çeşidi, iki uç yönü bulunmaktadır.

Kaygı, düşük kaygı, orta düzey kaygı ve yüksek kaygıdır. Bir kişinin öğrenme durumunda bu kaygı çeşidi sayesinde öğrenmesi etkilenir.

Bir kişi yüksek kaygı durumunda öğrenme yapamaz ve genel durum bozukluğu olabilir. Aynı şekilde bir kişi düşük kaygıya sahipse yine öğrenme gerçekleştiremeyecektir.

Öğrenmenin olabilmesi için orta düzey kaygı gereklidir. Orta düzey kaygıya sahip kişilerde öğrenme normal bir şekilde tamamlanabilir.

Kaygı Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Kaygı bozukluğunun belirtileri bilişsel belirtiler, duygusal belirtiler, fizyolojik belirtiler ve davranışsal belirtiler olabilir.

Bir kişide bilişsel belirtiler şunlardır: Çevreye odaklanmada sorun yaşama, dikkatin sürekli dağılması, kontrolü yitirme korkusu ve fiziksel zarar göreceği korkusudur.

Aynı şekilde bir kişideki duygusal belirtiler ise korku, huzursuzluk, endişe, çaresizlik gibi durumlardır.

Bir kişideki kaygı belirtilerinden fizyolojik belirtiler ise çarpıntı, kalp basıncı değişikliği, boğulma hissi, hava açlığı, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, sık sık idrara çıkma, cinsel isteksizlik, terleme gibi belirtilerdir.

Bir kişideki davranışsal olan belirtiler arasında ise, kaygıya neden olan durumlardan kaçınma, kaygı yaratan durumlar karşısında hiçbir şey yapamama olarak adlandırılabilir.

Kaygı Durumlarından Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Aksiyete durumundan kurtulmak için en başta bu duruma sahip olan kişilerin kaygıdan kurtulmak istemesi gerekir. Bunun yanında kişinin kendini tanıması ve neler ile baş edebileceğini bilmesi de çok önemlidir.

Kaygı Nedir?

İnsanlarda bulunan stres, sıkıntı, depresyon, üzüntü gibi durumlardan dolayı ortaya çıkan duruma kaygı denilmektedir. Kaygı sorununu her insan yaşayabilir ve günlük hayatında sürekli olarak yansıtmaktadır.

Kaydı sorunu genelde maddi ve manevi sorunlarla ortaya çıkarak insan psikolojini etkilemektedir. Bu gibi durumlardan uzak durmak için üzücü, sıkıntılı durumlarda yani depresyona girmekten kaçınılması gereklidir.

Kaygıdan Uzaklaşmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayattaki sorunlardan uzak durmak için veya bu sorunları gidermek için her zaman dikkatli olunması gereklidir. Bu sorunlara dikkatli bir şekilde yaklaşamadığımız zamanlarda ise kötü sonuçlar elde edebiliriz.

Kaygı sorunlarına insanlar en kısa sürede çözemez ise bu sorunlar kronik depresyona dönüşerek insan psikolojisini ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemiş olacaktır. Bunun için her zaman olumlu düşünerek ve gerekirse psikologdan yardım alınması gereklidir.

Bazı bireyler için bu sorunlara basit bir şekilde yanaşarak ancak bu sorunu dikkate almayan kişiler ileriki zamanlarda çok sıkıntılar içerisinde olduğunu bilinmektedir.

Kaygı Sorunlarını Orta Düzeyde Tutabilmek İçin

İnsanlarda kaygı seviyesi her zaman normal düzeyde olunması gereklidir. Ancak bu seviye normalin üstüne çıktığında ise bazı sorunları beraberinde getirmiş olacaktır. Bu sorunlardan uzaklaşmak için her zaman kaygılı ortamdan ve kaygı yaşanılacak konulardan uzak durulması gereklidir.

Normal düzeyde kaygılı olan bireyler tehlikeli durumlarda ise kendi kendini koruma özellikleri bulunmaktadır. Ancak bazı bireyler bunlara kapılarak kötü düşünceler ile ve kaygılı durumla iç içe olduğunda ise her zaman kötü durumlarla karşılaşılmaktadır.

Yüksek Kaygılı Kişilerin Hayatları

Bireylerde yüksek kaygı olan kişiler genelde hayattan beklentileri bitmiş şekilde ve güvensizlik duyguları artmış olan kişilerde görülmektedir. Bu kaygıyı yaşayanlar geçmişteki bazı sorunlar yüzünden bu duruma gelmiş olup ve genelde ise çocukluk döneminde ki sıkıntılar yüzünden oluşmaktadır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.