Binance

Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?

Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?
Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak herkesin hayalidir. Fakat yeme bozuklukları, hareketsiz yaşam, metabolizma hızının düşüklüğü, spor yapamama gibi nedenler vücutta fazla kilolara ve yağ dokusunun artışına neden oluyor.

Vücutta oluşan fazla kiloları azaltmanın, yağ yakımını artırmanın ve metabolizmayı hızlandırmanın yolu dengeli diyet ve spordan geçiyor.

Çoğu kişi genel olarak diyet listesine uysa da spor yapamamaktan yakınıyor.

Kişiler, spor yapmalarına en büyük engelin; yeterince zamana sahip olmamak ve ya bir spor salonuna kaydolmanın maddi yükü olduğunu bildiriyor.

Kardiyo; evde, açık alanda, spor salonunda ve ya herhangi bir yerde herkesin kolaylıkla yapabileceği bir spor dalı.

Vücutta genel olarak yağ miktarını azaltan, genel incelme sağlayan, metabolizmayı hızlandıran, güç ve dinçliği arttıran kardiyo; aynı zamanda vücut sağlığını da olumlu etkiliyor.

Evde Yapılabilen Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?

Kardiyo egzersizleri genel olarak; koşmak, bisiklete binmek, ip atlamak, step, aerobik gibi egzersizlerdir. Bu egzersizler, belli bir zaman diliminde, tempolu olarak yapılan hareketlerdir.

Hareket süresi kişinin tercihine bağlı olarak değişir. Genel olarak 30 dk ile 1 saat arasında yapılması önerilen kardiyo hareketleri, aletli ve ya aletsiz yapılabilir. Bazı kardiyo hareketleri evde de rahatlıkla uygulanabilir.

Evde yapılabilen basit kardiyo egzersizleri; mekik, şınav, squat, zıplama, sıçrayan kukla gibi hareketlerdir. Bu hareketler sandalye, koltuk, su şişesi gibi eşyalardan yardım alınarak çeşitlendirilebilir.

Kardiyo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her spor türünde olduğu gibi kardiyo egzersizlerinde de ön ısınma hareketleri yapmak gerekiyor.

Vücut kasların aşırı zorlanmasını, yaralanma, burkulma, spor kazaları gibi durumları önlemek için yapılan ön ısınma hareketleri daha kolay yağ yakımına da yardımcı oluyor.

Ayrıca düzenli spor yapmayan bir kişinin kardiyoya ilk başladığı zamanlarda spor süresini çok uzun tutmamaya dikkat etmesi gerekiyor. Uzmanlar tarafından spor süresinin kademeli olarak arttırılması öneriliyor.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir